1Dobre zariadená kuchyňa je pojem do veľkej miery abstraktný a relatívny. Môžeme si predstaviť čokoľvek, veď koľko ľudí - toľ-ko chutí. Nezáleží na tom, v akom štýle je zariadená, ani ako je usporiadaný nábytok v priestore. Dobrá kuchyňa sa vyznačuje tým, že máte potrebné veci pohodlne na dosah ruky.
2Po fantastickom obede zvyknú všetci chváliť kuchárku a tá si len s útrpným úsmevom na tvári spomenie na hodiny strávené prípravou jedla. Boľavý chrbát, unavené nohy a nabehané kilometre pri varení. Na svedomí to môže mať aj nevyhovujúca kuchynská linka. S individuálne navrhnutou kuchyňou môže byť všetko inak. Dnes už kuchynské štúdiá a predajne s nábytkom ponúkajú kuchyne prispôsobené vašej výške a premyslene zostavené tak, že šetria čas, zbytočné kroky a neefektívne pohyby. Optimálne výškové osadenie spodných aj vrchných skriniek, spotrebičov a rozličných pracovných plôch na mieru, oslobodí užívateľa od únavy a rôznych zdravotných ťažkostí. Vo viacčlenných domácnostiach sa výška prispôsobuje tomu členovi domácnosti, ktorý v kuchyni trávi najviac času. Aby nedošlo k omylu, prispôsobuje sa tomu kto varí, nie kto dobroty konzumuje. Bežnou výškou pre väčšinu priemernej populácie je 89-91 cm. Pre všetky urastené postavy je riešením špeciálne vyhotovenie s pracovnou plochou vo výške 95 cm a viac. Okrem pohodlia to má ešte jedno plus. Odkladacie priestory sa zväčšia takmer o 20% a v malých bytoch je to výhoda na nezaplatenie.
3Využitie ergonomických poznatkov v navrhovaní kuchynských zostáv nie je fráza. Prispôsobenie výšky pracovných plôch a umiestnenie spotrebičov uľahčuje fyzicky náročné úkony pri varení. Pred upečeným koláčom už nemusíte úslužne poklonkovať, trendom je umiestnenie rúry na pečenie vo výške očí. Umývačka riadu sa z klasickej prízemnej pozície dostáva o niečo vyššie. Výška varnej platne sporáka je naopak nižšia. Kuchárovi to umožňuje dovidieť aj do najväčšieho hrnca na zadnej platni.
4Plochy z odolných materiálov - z mramoru či corianu integrované v pracovnej doske poslúžia nielen na krájanie, ale aj na odstavenie horúcich hrncov. Nielenže dobre vyzerajú, ale ušetria aj večné vyberanie a odkladanie doštičiek a podložiek. Vášnivá cukrárka rýchlo zistí, že na studenej mramorovej platni sa vynikajúco vaľká a vykrajuje cesto.
5Možno ste aj vy pôvodne konzervatívny typ v tom, čo sa má kde v kuchyni odkladať: taniere a poháre do horných skriniek, hrnce dolu. Názor by ste určite zmenili po chvíli používania delených zásu-viek. Taniere sa dajú ukladať na sto a jeden spôsobov, už nemusia len poslušne stáť naskladané jeden na druhý vo vrchnej skrinke. Môžete ich uložiť ešte mokré na stojato do vyklápacieho roštu s integrovanou táckou na odkvapkanú vodu, skryté v hornej skrinke, kde pomaličky uschnú nerušiac vzhľad kuchyne. Ďalší spôsob je umiestniť ich do zásuvky. Tu sú za-istené proti posunutiu a obitiu proti-šmykovou podložkou, kolíkmi, či predeľovacími tyčami. Rovnako môžete uskladniť hrnce, misky a ostatný riad.
6Existujú na svete donucovacie prostriedky, ktoré vás napriek vašej chaotickej povahe a najhlbšiemu odporu voči každému systému bez námahy naučia, čo je to poriadok. Nie, teraz neútočím na neznesiteľných pedantov a puntičkárov s despotickými sklonmi. Mám na mysli užitočné maličkosti a mechanizmy, ktoré pomôžu udržať poriadok a prehľad aj tomu najväčšiemu neporiadnikovi. Po sviatočných upratovaniach a predsavzatiach do nového roka, že všetko budeme ukladať na svoje miesto a odteraz začíname byť poriadni, sa dobré úmysly skončia o niekoľko málo dní.
7Veľmi šikovnou vymoženosťou je integrovaná spŕška kuchynských batérií, ktorá je súčasťou výtokového ramena. Koncová hlavica s hadicou sa jednoducho vytiahne z držiaka a veľké hrnce či vedro môžete pohodlne naplniť vodou aj mimo drezu. Koncovka má zväčša niekoľko možností nastavenia prúdu vody, od jemného perlivého monoprúdu až po intenzívnu spŕšku vhodnú napríklad na umývanie ovocia a zeleniny.
8Špeciálnej pozornosti výrobcov sa teší riešenie tzv. hluchých rohov vznikajúcich zväčša pri usporiadaní kuchynskej linky do tvaru L a U. „Kolotoče na hrnce" tzv. otočné karusely ponúkajú viacero riešení. Podľa hĺbky skriniek a spôsobu napojenia v rohu, si môžete vybrať vhodný variant. Ostrý vnútorný roh rohovej skrinky a dvierka so stredným pántom v uhle 90° vyžadujú trištvrtekruhový otočný kôš, celokruhové sú určené do diagonálnej skrinky a polovičné koše na vybavenie „slepého rohu" sa hodia pre klasické pravouhlé napojenie skriniek. Koše sa dajú v závislosti od veľkosti ukladaných predmetov aj výškovo nastavovať. Veľmi praktická je montáž špeciálneho kovania na dvierkach, tzv. unášača. Pri otvorení dvierok vám policu automaticky povytiahne a otočí smerom von, takže máte všetko ako na dlani. n