V nemeckej domácnosti sa donedávna menil nábytok v celom byte trikrát za život. Dnes ide Nemec do obchodu s nábytkom približne každých päť rokov a nekupuje si už kompletné zariadenie, ale jednotlivé kusy. V detských izbách sa mení nábytok priemerne po šiestich, čalúnený nábytok dosluhuje po siedmich a novú posteľ si jej majiteľ obstaráva po dvanástich rokoch. Matrac však vymieňa o štyri roky skôr. Najdlhšie slúži kuchyňa - do domácnosti sa nová kupuje po pätnástich rokoch.
Čo je vo svete nábytku nové, ukázal medzinárodný nábytkársky veľtrh v Kolíne, ktorý sa tradične koná v polovici januára. Veľtrh s názvom Imm cologne 2004 bol aj tohto roku jedným z najväčších stretnutí dizajnérov, architektov, výrobcov nábytku, obchodníkov a novinárov. Predstavili sa budúce trendy, predviedli návrhy medzinárodných dizajnérskych hviezd i mladých, nekonvenčných začiatočníkov a hodnotila sa konkurencia.
Excelentné spracovanie a ľahká manipulácia
Veľtrh potvrdil, že v súčasnosti je najdôležitejšie excelentné spracovanie, vynikajúce materiály a zaujímavé konštrukčné vlastnosti. Dizajn sa čo najviac prispôsobuje potrebám užívateľov. Nábytok má jednoduché tvary a ľahko sa s ním manipuluje. Zákazníci sú dnes oveľa kritickejší a vyberavejší, majú vycibrenejšie estetické cítenie a svoje domovy si chcú vytvárať z individuálnych prvkov.
Množstvo vystavených stoličiek, kresiel a pohoviek najrozmanitejších tvarov potvrdzovalo, že hlavným motívom veľtrhu bol sedací nábytok. Z prehliadky bolo jasné, že pri poťahových materiáloch sa v omnoho väčšej miere začala používať koža a látky so vzhľadom kože. Vlnené poťahové látky boli hrubé so žakárovými a geometrickými vzormi, ktoré dominovali nielen na textíliách v pletenej či tlačenej forme, ale aj na koži a papieri napr. na tapetách. Ozvláštnením boli návrhy dizajnérov, ktorí čerpali inšpiráciu zo stredovekých heraldických motívov a ornamentov orientálneho sveta.
Farebnosť čalúneného nábytku stavila na kontrasty - kombinácie červenej so sivou, tmavomodrej so žltou či béžovou. Výrazný návrat ohlásila aj biela farba.
Pri drevených častiach nábytku sa do popredia dostali svetlé dreviny - breza, buk a čerešňa. Z tmavých drevín zasa orech, mahagón a wengé (mimoriadne dekoratívne drevo afrických stromov s čokoládovohnedými až čiernymi prúžkami). Drevené plochy sa vyznačujú leskom, plastové časti zjemnil voskový vzhľad. Lesklý je aj kov v mosadzných a bronzových od-tieňoch použitý na nábytku.
Marketingové predpovede hovoria, že po prelomení stagnácie, ktorá nastala pred dvoma rokmi, si nábytkársky priemysel môže zabezpečiť rast produkcie iba znižovaním cien, vysokou kvalitou materiálov a tvarov a dobrým dizajnom nábytku pre bežného spotrebiteľa. Posledný nábytkársky veľtrh potvrdil, že zdroje ešte zďaleka nie sú vyčerpané. n