Ľubľana 24. februára (TASR) - Slovinský parlament dnes drvivou väčšinou hlasov ratifikoval Severoatlantickú zmluvu, čím krajine otvoril dvere pre vstup do NATO.
Ratifikáciu podporilo 68, proti boli len traja poslanci. Premiér Anton Rop v príhovore pred hlasovaním označil rok 2004 za historický pre Slovinsko, za "kulmináciu niekoľkých rokov úsilia a začiatok novej roly Slovinska v medzinárodnom spoločenstve".
V súvislosti s nastávajúcim rozšírením EÚ Rop pripomenul, že Slovinsko tento rok splní dva svoje zahraničnopolitické ciele, ktoré mu umožnia otvoriť novú kapitolu histórie. Premiér zdôraznil, že vstup do NATO nie je len projekt vlády, ale projekt, ktorý má širokú podporu. Pripomenul referendum z 23. marca 2003, kde sa za členstvo v aliancii vyslovilo 66 percent Slovincov.
Bezpečné a stabilné prostredie je základnou podmienkou pre nerušený hospodársky, sociálny a kultúrny rozvoj štátu, národa a jednotlivcov, zdôraznil Rop, podľa ktorého členstvom v NATO Slovinsko získa možnosť podieľať sa na rozhodovaní v otázkach globálnej bezpečnosti a politických otázkach.
Šéf slovinskej diplomacie Dimitrij Rupel vstup do NATO označil za "veľký úspech slovinskej štátnosti" a "veľkú zodpovednosť". Ako dodal, Slovinsko sa stáva oázou bezpečnosti a mieru v Európe. Vstupom do aliancie sa krajina stáva súčasťou dlhodobej regulácie bezpečnostnej situácie v okolí. Rupel dodal, že stabilita západného Balkánu je životným záujmom Slovinska a je tiež dôležitá z ekonomického hľadiska.
Predseda obrannopolitického výboru parlamentu Rudolf Petan z opozičnej Slovinskej demokratickej strany (SDS) vstup do NATO označil za "veľký úspech" a pripomenul, že "ešte pred 13 rokmi bolo Slovinsko súčasťou Balkánu".
Zákonodarcovia bývalej juhoslovanskej republiky si minútou ticha uctili všetkých vojakov NATO, ktorý prišli o život pri mierových misiách na Balkáne poznamenanom konfliktami z 90. rokov.
Slovinsko je po Slovensku druhou krajinou, ktorá Severoatlantickú zmluvu ratifikovala. Prijatie siedmich nových krajín prizvaných na pražskom summite aliancie v novembri 2002 - vrátane Bulharska, Rumunska, Litvy, Lotyšska a Estónska - je plánované na 2. apríla.
Severoatlantickú zmluvu 4. apríla 1949 podpísalo 12 štátov. V nasledujúcich piatich desaťročiach došlo k štyrom rozšíreniam aliancie, naposledy 12. marca 1999, keď sa prijatím prvých postkomunistických krajín - Poľska, Česka a Maďarska - zvýšil počet členov na 19.