Na tlačovku prišla medzi množstvo novinárov silná zostava ministrov vrátane premiéra Mikuláša Dzurindu.
Ešte predvčerom ráno ministri hovorili, že všetko je pod kontrolou, v ten deň popoludní sa už rozhodli vyslať na východ armádu. Dzurinda na otázku, či vtedy situácia nebola dramatická a potom už zasa bola, povedal, že teraz nepomôžu žiadne prívlastky. "Akonáhle sa ukázalo, že na uvoľnenie vojakov je potrebný súhlas vlády, tak som rokovanie vlády zvolal."
Ministri pôsobili sebaisto, ale jednoznačné politické stanovisko formulovali ťažko. Podpredseda vlády Pál Csáky povedal zopár viet o programoch pre Rómov, minister vnútra Vladimír Palko hovoril, že od podvečera sa už páchala iba bežná kriminalita.
Do včerajšieho poludnia obvinili policajti z rôznych trestných činov súvisiacich s nepokojmi 95 ľudí. Podľa Palka bola hodnota nakradnutého tovaru zhruba pol milióna a ďalšie škody na zariadení 200-tisíc. Časť ukradnutého tovaru polícia vrátila majiteľom obchodov.
Na územie Košického, Prešovského a časť Banskobystrického kraja vyslali 1600 policajtov plus 650 vojakov, ďalších 350 vojakov je pripravených v útvaroch.
Vladimír Palko tvrdí, že je mylná informácia, že ide o prvé použitie vojakov po roku 1989.
"V roku 2002 boli použití na hliadkovanie na východnej hranici, v roku 1991 na zabezpečenie verejného poriadku v uliciach miest," povedal minister vmútra.
Vojaci sú ubytovaní v kasárňach, policajti v ubytovniach, podľa potreby sa presúvajú z dediny do dediny. Medzi policajtov predvčerom v noci prišiel aj premiér Dzurinda. Medzi Rómov nešiel. Bol sa najmä poďakovať policajtom a "bol som na východe, aby som sa prihovoril občanom, ktorí sú obeťami týchto výtržníctiev".
(rf)
Aké opatrenia prijala vláda
BRATISLAVA - Sociálne nepokoje chce vláda riešiť 12 opatreniami. Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník nemá dôvod meniť nový sociálny systém, lebo by to bol "krok späť". Odmieta priamu zodpovednosť za nepokoje.
Vláda sa rozhodla ísť proti úžerníkom, a preto sa v niektorých regiónoch začnú už v marci dávky vyplácať týždenne a často v naturáliách. Minister vnútra Vladimír Palko pripustil, že "bude treba prijať rozsiahlejšie opatrenia proti úžere".
Predbehla ho už splnomocnenkyňa vlády Klára Orgovánová: "Na mojom útvare sa už utvorila pracovná skupina, ktorá dá vláde návrhy."
Sociologička Zuzana Kusá oceňuje, že návrhy sa týkajú celej populácie. "Ak by sa orientovali len na rómsku populáciu, mohlo by to prehĺbiť nevraživosť majority."
Orgovánová navrhovala vytvorenie "štátom dotovaných pracovných miest", to však Kaník predbežne zamietol.
(haj)
1. Zvýšiť aktivačný príspevok z 1000 na 1500 korún od 1. apríla, potrebná je novelizácia zákona.
2. Sociálne dávky sa budú v niektorých regiónoch vyplácať týždenne a v naturáliách. Zákon to už povoľuje, zrealizovať tento krok musia samosprávy a úrady práce.
3. Organizátori aktivačných prác, ktorí zamestnajú viac ako 100 osôb, dostanú bonus. Jeho výška ešte nie je jasná.
4. Príspevok za absolventskú prax sa zvýši z 1000 na 1500 korún a môže ho dostať nezamestnaný absolvent do 25 rokov, pre zamestnávateľa zostane príspevok 1000 korún. Ministerstvo práce by to upravilo vyhláškou.
5. Zvýšiť informovanosť o príspevkoch, ktoré možno získať, prípadne zvýšiť aj možné preplácanie cestovných nákladov pri cestách na pracovné pohovory.
6. Zvýšiť príspevok, ktorý môže žiadať zamestnávateľ, ak prijme do práce nezamestnaného evidovaného na úrade viac ako 24 mesiacov, až do 10-tisíc korún (vyhláška).
7. Zvýšiť prístup k sociálnym štipendiám pre stredoškolákov tak, že sa zvýši maximálna hranica príjmu, pri ktorej už štipendium nie je možné získať. Minister školstva má vydať urýchlene vyhlášku.
8. Poskytnúť základným školám, ktoré navštevuje významné percento detí v hmotnej núdzi, príspevky na pomôcky a na stravu, čo má pomôcť znížiť aj náklady rodín.
9. Zálohové platby za energie sú vysoké, ministerstvo hospodárstva zabezpečí, aby neboli zálohy vyššie ako skutočné zvyšovanie cien energie, pretože to príliš zaťažuje ľudí poberajúcich dávky. Nie je presne stanovené ako ani dokedy.
10. Ministerstvo vnútra bude aktívnejšie bojovať proti úžere, zatiaľ nie je jasné ako.
11. Ministerstvo financií sľúbilo pri fiškálnej politike prihliadať na to, aké percento ľudí v hmotnej núdzi žije v regióne, zatiaľ nie je presne známe ako. Ministerstvo predloží celú koncepciu na vládu do dvoch týždňov. "Fiškálna decentralizácia by mohla nesmierne poškodiť práve chudobné regióny, zjednodušene ide o to, že región bude žiť z daní, ktoré vyberie na svojom území," hovorí sociologička Kusá. Najlepšie by bolo podľa nej istým spôsobom udržať prerozdeľovanie peňazí medzi okresmi. "Bratislava by bola šťastné mesto, no okresy, kde je vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy, a teda vyberú menej daní, by mali horšie služby a horšie školstvo."
12. Aktivačné práce budú ponúkať aj štátne lesy - pôjde o čistenie lesov, lúk a pasienkov od konárov. "Ak o tom vláda rozhodla, sme povinní to podľa zákona rešpektovať," povedal hovorca Lesov SR Peter Gogola.
Minister práce tvrdí, že zvyšovania príspevkov nie sú neprekonateľný problém, neupresnil, koľko budú stáť, ministerstvo ich však pokryje najmä z Európskeho sociálneho fondu.
Ako reagovali politici
Ráno: Máme všetko pod kontrolou Večer: Pošlite tam armádu!
19. 2.
Minister Kaník: "Nikto nemôže Rómom pomôcť, ak si nebudú pomáhať aj sami." Treba ich "vytrhnúť zo závislosti od sociálnych dávok".
Na rabovanie v levočskej Bille ministerstvo odpovedá: "Na takýchto akciách majú záujem predovšetkým úžerníci, ktorí znižovaním sociálnych dávok prichádzajú o zdroj nekalých príjmov... Rabovanie nemohlo byť motivované znižovaním sociálnych dávok."
20. 2.
Ministerstvo práce nesúhlasí s obvineniami, že spoluzodpovedá za situáciu. "Situácia Rómov sa neriešila desaťročia a odmietame obvinenie, že ich súčasné správanie je dôsledkom zníženia sociálnej podpory," povedal hovorca Danko. Rómovia podľa neho dostávali za január dávky podľa starého systému, teda ešte nie znížené. "Prvé nové sociálne dávky sa začínajú vyplácať od polovice februára, konkrétne 18. februára v stredu."
22. 2.
Kaník, premiér Dzurinda ani prezident Schuster sa nechystajú na východ. "Toto bude riešiť minister Kaník a ďalší kompetentní ministri," povedal hovorca premiéra. Ten odmieta zvolať mimoriadne rokovanie vlády.
23. 2.
Minister vnútra Palko tvrdí, že krádeže skupín Rómov na východe nie sú nič dramatické. "Netreba si pliesť dramatický pojem rabovanie s bežnou kriminalitou, ktorá sa pácha každý deň." Oznámil, že polícia sleduje rómske sídla a kontroluje, či nedochádza k pokusom organizovať sa a kradnúť. Palko vyzval Rómov, aby nahlasovali prípady úžery. "Nie je možné, aby kryli trestnú činnosť úžerníkov, ktorých sú obeťou."
24. 2.
Správy Slovenského rozhlasu o 12.00: "Minister Palko a policajný prezident Kulich na zasadnutí krízových štábov ubezpečili, že na celom území je bezpečnostná situácia stabilizovaná a polícia ju má pod kontrolou."
Správy Slovenského rozhlasu o 18.00: Minister Palko požiadal o presun 1000 vojakov Ozbrojených síl SR na východ. "Všetci policajti majú zrušené dovolenky. Ide o najväčšie presuny policajných síl od roku 1989. Ako ste si všimli, včera vlastne po prvýkrát po roku 1989 bolo použité vodné delo. Celkove sa presúva na územie týchto troch krajov 2097 ľudí, z toho je 654 vojakov, teda ten zvyšok sú policajti, zhruba 1200 policajtov."
Uskutočnilo sa mimoriadne rokovanie vlády. Na východ sa napokon presúva asi 2000 policajtov. Palko aj predseda vlády odleteli do Košíc. Dzurinda tam vyhlásil, že nepokoje nie sú dôsledkom sociálnej politiky vlády, ale ide o organizované aktivity. (rf)