Postupuje však opatrne kvôli citlivosti Ruska k otázke lietadiel aliancie na jeho hraniciach.
Predstaviteľ NATO dnes uviedol, že vojenskí plánovači urgentne pracujú na pláne zabezpečenia toho, aby nové východné krídlo aliancie neostalo nechránené vzhľadom na nedostatok vojenských lietadiel v uvedených štyroch krajinách.
"Ide o veľmi komplexnú záležitosť," povedal nemenovaný predstaviteľ novinárom s tým, že ide tiež o značne politickú otázku v kontexte Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) a citlivosti Ruska ohľadom umiestnenia lietadiel aliancie.
Nedôveru Moskvy zdôraznilo znepokojenie, ktoré vyjadrilo ruské vojenské letectvo v súvislosti s tohtotýždňovým demonštračným letom jedného z prieskumných lietadiel aliancie AWACS nad Lotyšskom. Predtým už požiadalo o umiestnenie pozorovateľa na jeho palubu.
Hovorca ruských leteckých síl uviedol, že takéto lety by aliancii umožnili vykonávať hlboký letecký prieskum severozápadu Ruska a Bieloruska. Podľa predstaviteľa NATO sa Lotyšsko rozhodlo na dvojhodinový let nepozývať pozorovateľov zo žiadnej krajiny.
Estónsko, Litva a Lotyšsko sa majú spolu so Slovenskom, Slovinskom, Rumunskom a Bulharskom stať členmi NATO začiatkom apríla, teda v o dosť skoršom termíne, v akom sa koncom júna v Istanbule uskutoční summit, na ktorom bolo pôvodne plánované ich privítanie v aliancii.
Po vstupe sa ich bude týkať dohoda o kolektívnej obrane. Podľa predstaviteľov síce nikto neočakáva vojenské útoky na baltické štáty, aliancia musí byť schopná ich brániť. NATO chce dosiahnuť dočasné riešenie dohľadu nad vzdušným priestorom nových členov pred summitom v Istanbule a následne pracovať na dlhodobom riešení.
Mohlo by ísť o podobné zaistenie vzdušnej bezpečnosti, aké Washington poskytuje Islandu. Ostrovný štát nemá vlastné letecké sily a na jeho vojenskej základni sú umiestnené štyri americké stíhačky F-15. Podľa zdrojov z NATO by mohlo do pobaltských štátov vyslať limitovaný počet lietadiel Nemecko alebo iný západný člen aliancie.