Brusel 26. februára (TASR) - Len asi jedno percento ľudí v produktívnom veku z nových členských štátov EÚ sa chystá v nasledujúcich piatich rokoch hľadať zamestnanie v súčasných krajinách únie. Ročne to predstavuje asi 220.000 pracovníkov v únii, ktorá bude mať 450 miliónov obyvateľov.
V novej štúdii o migrácii to dnes uviedla Európska komisia, ktorá sa tak snažila zmierniť obavy niektorých krajín EÚ z prílivu lacnej pracovnej sily z Východu po májovom rozšírení.
Komisia navyše zdôraznila, že počet ľudí, ktorí v prieskumoch vyjadrujú zámer odísť pracovať do zahraničia, je zvyčajne omnoho vyšší ako skutočná migrácia.
Typickým migrantom z novej členskej krajiny EÚ je podľa štúdie mladý, vysokoškolsky vzdelaný alebo stále študujúci človek, ktorý žije sám a je bez záväzkov. Obavy súčasných krajín únie z toho, že ich zaplavia početné rodiny nevzdelaných a chudobných ľudí, sa preto javia ako neopodstatnené.
Naopak nové členské štáty EÚ by sa mali obávať úniku mozgov a vzdelaných mladých ľudí. Z vekovej skupiny 15 až 24-ročných prejavili úmysel presťahovať sa dve-tri percentá.
Štúdia tiež ukázala, že vysoká nezamestnanosť má síce istý vplyv na migráciu, ale omnoho menší, ako by sa dalo čakať. Celkovo len dve percentá nezamestnaných ľudí z nových štátov vyjadrilo úmysel hľadať prácu v terajšej EÚ.
Štúdia potvrdzuje názor Európskej komisie, že obavy z obrovskej vlny migrácie z nových členských štátov po 1. máji sa ukážu ako nepodložené, uviedla úradujúca komisárka pre zamestnanosť a sociálne otázky Margot Wallströmová.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel