Londýn 27. februára (TASR) - Rodičia britských záškolákov môžu dostať pokutu až sto libier (asi 6000 SK) na základe nových právnych noriem, ktoré dnes vstúpilo do platnosti.
Pokuta je súčasťou balíčka "antisociálnych opatrení". Pokuty budú môcť udeľovať riaditelia, polícia a školská správa. V Británii chodí každý deň poza školu zhruba 50.000 z celkového počtu 9,2 milióna žiakov základných a stredných škôl.
Škola môže udeliť pokutu aj rodičom, ktorí bez jej súhlasu vezmú deti na prázdniny počas školského roku.
Príslušné orgány už majú možnosť dať rodičov, ktorí sa nestarajú o to, či ich deti chodia do školy, na súd a ten im okrem pokuty môže v niektorých prípadoch uložiť ako trest aj väzenie.
To by však trvalo celé mesiace preto vláda dala riaditeľom, polícii a školskej správe právomoci priamo pokutovať rodičov, ktorí sa nechcú postarať o to, aby ich deti chodili pravidelne do školy.
Úradom ide predovšetkým o to, aby sa čo najmenej detí potulovalo po mestách, kde na nich číha alkohol, drogy a kriminalita. Podľa štatistiky britského ministerstva vnútra sa totiž záškoláci vo veku od desať do 16 rokov podieľajú na poškodzovaní majetku 20 percentami, na vlámaniach 25 percentami, na krádežiach áut 30 percentami a na dopravných deliktoch 40 percentami.
Niektorí rodičia však ani netušia, že ich deti chodia poza školu. Odhalil to prieskum, ktorý sa vlani konal na 13 základných a 14 stredných školách v Anglicku. Ako hlavný dôvod záškoláctva deti uviedli šikanovanie, i keď niektoré priznali, že sa v škole nudia, prípadne nemajú radi určitého učiteľa, alebo sa len chceli vyhnúť písomke.