Vyplynulo to z každoročnej kontroly pravidelného povinného očkovania detí, ktorá sa vždy robieva k 31. augustu.
Počas kontroly sa sleduje zaočkovanosť, evidencia očkovania, kontraindikácie, postvakcinačné reakcie a ďalšie parametre. Uviedla dnes pred novinármi vedúca odboru imunizácie Úradu verejného zdravotníctva SR Jarmila Lančová.
Kontrola zistila 128 postvakcinačných reakcií, čo bolo menej oproti predchádzajúcim rokom. Z uvedeného počtu prípadov reakcií bolo vyše 54 percent po očkovaní proti tuberkulóze, takmer 40 percent po očkovaní proti záškrtu, tetanu, a čiernemu kašľu a 5,5 percenta po očkovaní proti osýpkam, ružienke a mumpsu.
Lančová konštatovala, celoslovenské výsledky kontroly v roku 2003 u všetkých druhov pravidelného povinného očkovania boli priaznivé a dlhodobo prekračujú 95 percentnú úroveň stanovenú Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Z prijatých záverov vyplýva, povedala Lančová, že vysokú zaočkovanosť detskej populácie možno dosiahnuť ak je dobre zabezpečená dostupnosť zdravotníckych služieb, dostupnosť očkovacích látok a dodržiavanie chladivého reťazca pri skladovaní a distribúcií očkovacích látok. Osobitnú pozornosť treba venovať najmä u ťažko dosiahnuteľných skupín obyvateľstva.
Začiatky pravidelného plošného očkovania detí v SR siahajú do päťdesiatych rokov minulého storočia. V súčasnosti je pravidelné očkovanie deti v SR povinné a robí voči desiatim závažným infekčných ochoreniam. Ide tuberkulózu, detskú obrnu, záškrt, tetanus, čierny kašeľ, osýpky, ružienku, mumps. Od roku 1998 sa imunizačný program rozšíril o očkovanie dojčiat proti vírusovej hepatitíde typu B a od roku 2000 sa rozšírilo očkovanie u dojčiat proti hemofilovej invazívnej infekcii.