Brusel 9.októbra (TASR) - Komisár EÚ pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes sa domnieva, že hrubý domáci produkt (HDP) EÚ v 3. štvrťroku v dôsledku čoraz zreteľnejšieho spomalenia konjunktúry zrejme klesol.
V rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung však dodal, že dlhšia kríza nezasiahne členov Európskej menovej únie (EMÚ) ani európsku pätnástku. Kontúry budúceho hospodárskeho rastu ešte nie sú zrejmé, ale P. Solbes očakáva, že výsledok ekonomiky vo 4. štvrťroku bude lepší ako v predchádzajúcich dvoch kvartáloch. Podľa jeho odhadu tohtoročný rast HDP v EÚ bude podstatne nižší ako uvádzané 2 %. Súčasnosť patrí podľa P. Solbesa medzi najneistejšie obdobie za posledných 30 rokov, a preto ani prognostici nedokážu určiť trendy smerovania hospodárstva v blízkej budúcnosti. Hlavným problémom pri prognózach je určenie závislosti EÚ na USA po teroristických útokoch. Na jednej strane bol šok v Amerike väčší ako v Európe; aj správanie spotrebiteľov možno veľmi ťažko odhadovať. Na druhej strane Nemecko so svojím silným exportom je na USA závislejšie než menší členovia EÚ.
Podľa komisára je Nemecko celkom určite problémom. Mnohé faktory spôsobujú, že práve najväčšia ekonomika EÚ nie je motorom rastu HDP ani zvyšovania zamestnanosti v spoločenstve. Nemecko prejavuje slabú dynamiku predovšetkým v modernizácii svojho trhu práce a reforme sociálneho systému. Podľa neho zavedenie eura na prelome rokov neovplyvní nijakým spôsobom stav ekonomiky EÚ. Pripustil, že uvedenie eura do obehu bude "ťažkou operáciou", ale dodal, že je to pochopiteľné, veď ide o zmenu mien v živých ekonomikách, ktorá nemá vo finančných dejinách sveta paralelu.
* jns gl