Pri príprave záhonov na priamy výsev , ktoré boli skyprené rýľovacími vidlami na jeseň, pôdu za priaznivého počasia plytko skypríme a povrch upravíme tak, aby sa semená dostali do jemných čiastočiek pôdy. Pri kyprení môžeme do pôdy plytko zapracovať dobre vyzretý kompost. Do takto pripravenej pôdy možno v marci vysievať semená koreňovej zeleniny, cibule, špenátu, hrachu záhradného guľatého a vysádzať cibuľu zo sadzačky . Ekozáhradkári volia predovšetkým odrody odolné alebo tolerantné proti niektorým chorobám a fyziologickým poruchám. Proti určitým škodcom porasty preventívne chránime aj správnym striedaním plodín, optimálnym spôsobom výsevu a výsadby a využitím poznatkov alelopatie (vzájomné znášanie sa rastlín). Medzi riadky zeleniny sa odporúča vysiať alebo vysadiť aksamietnicu, nechtík, šalviu, tymián a ďalšie aromatické rastliny, ktoré odpudzujú škodlivý hmyz. V prevencii proti chorobám je tiež vhodné zalievať záhony určené na pestovanie zeleniny pred výsevom alebo výsadbou výluhom z pŕhľavy, prasličky roľnej, púpavy, paprade samčej alebo ekologickými kvapalnými hnojivami.
Začíname s preštepovaním jabloní, hrušiek, čerešní a višní . Ekozáhradkári môžu nahradiť odrody, ktoré vyžadujú intenzívnu ochranu toxickými chemickými prípravkami, odrodami odolnými alebo tolerantnými proti závažným chorobám, najmä proti chrastavitosti a múčnatke.
Hneď ako pôda dostatočne obschne, sadíme ovocné dreviny . Sú to predovšetkým broskyne, marhule, orechy a viaceré druhy menej pestovaných drevín. Môžeme vysadiť aj iné druhy, ktoré sme nestihli vysadiť na jeseň. Z menej rozšírených odporúčame najmä aktinídiu, drieň, jarabinu, liesku, mandľu, rakytník rešetliakovitý, ružu jabĺčkovú a ďalšie.
Okolo kmeňov ovocných drevín sa odporúča navŕšiť maštaľný hnoj, kompost alebo iný organický materiál.
Broskyne postriekame tesne pred pučaním až do štádia nalievania sa púčikov sírnatými prostriedkami (5-percentným roztokom Sulky alebo Sulexu). Pri integrovanej ochrane možno použiť aj meďnaté prípravky proti kučeravosti listov.
Ekozáhradkári v krajinách EÚ používajú na postrek záhradných rastlín a pôdy extrakty z niektorých rastlín (fytoterapia), ktoré majú podporiť ich rast a posilniť rastliny proti chorobám a škodcom.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK