O. M., Senec
Vaše hľuzy poškodila strapka mečíková ( Taeniothrips simplex ). Prezimuje na uskladnených hľuzách mečíkov, ktoré môže pri vyšších teplotách aj v zimnom období poškodzovať. Vo vašom prípade sa dá predpokladať, že počas uplynulého vegetačného obdobia boli strapkou mečíkovou napadnuté aj rastliny, preto ste ich mali už na jeseň po vyčistení a vysušení hľúz namoriť. V roztoku niektorého z povolených insekticídov (Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Sumithion Super, Ultracid 40 WP) sa hľuzy máčajú 20 až 30 minút. Potom sa znova vysušia a uložia do miestností, kde sa teplota pohybuje v rozpätí od 2 do 10 stupňov. Uvedené prípravky používame aj na opakované postreky porastov mečíkov počas vegetácie. Začíname pri výške rastlín 25 centimetrov a v 10- až 14-dňových intervaloch pokračujeme až do začiatku kvitnutia.
Čo je príčinou opadávania výhonkov z vnútra koruny tují?
Z. Č., Bratislava
Podobne ako borovice, aj tuje, cyprušteky a borievky citlivo reagujú na sucho, extrémne vysoké teploty a suchý vzduch v letných mesiacoch. Keďže takáto poveternostná situácia prevláda na juhu Slovenska už niekoľko rokov, aj rastliny reagujú výraznejšie. Nemali by sme však zabudnúť ani na to, že aj vždyzelené dreviny každý rok zhodia časť staršieho ihličia, preto ide o prirodzený fyziologický opad ihličia a vetvičiek. Odlišným prípadom sú stĺpovité formy borievok alebo tují. Do ich hustých korún totiž vôbec nepreniká svetlo, vnútorné vetvičky preto zákonite strácajú svoju funkciu, postupne hnednú a opadávajú.
Ing. JURAJ MATLÁK
Ako sa dajú odchovať mladé králiky bez samice?
I. K., Melčice
Ak mláďatá nie sú ešte osrstené, snaha zachrániť ich nebude úspešná, pretože samica má špecifické zloženie mlieka, ktoré sa ťažko nahrádza. Zo všetkých domácich druhov cicavcov obsahuje jej mlieko najviac bielkovín a tukov. Ak nemáme možnosť mladé podložiť pod inú dojčiacu samicu a podujmeme sa na umelú výživu, treba im podávať plnotučné, trochu osladené kravské alebo kozie mlieko cez cumeľ. Podávame ho zohriate na 36 stupňov. Asi vo veku štyroch týždňov začneme mláďatám predkladať malé kúsky mrkvy a niekoľko lístkov ďateliny, prípadne púpavy, ale mlieko musí aj naďalej tvoriť hlavnú zložku potravy. V tomto veku sa môže už podávať v otvorených nádobách tak, aby mláďatá neznečistili jeho obsah (napríklad do taniera, do ktorého postavíme obrátene čistý črepník).
Umelý odchov si vyžaduje podávanie mlieka niekoľkokrát počas dňa, pričom úspech odchovu nie je istý. Z praktickej stránky nebýva rentabilný, pretože aj pri najväčšej starostlivosti zvieratá obyčajne zaostávajú v ďalšom vývine a raste. K takejto výžive pristupujeme preto len výnimočne. (og)