Kde je Usáma? Tvár najhľadanejšieho muža sveta bola počas karnevalov obľúbenou maskou. Títo "Usámovia" pochádzajú z Malajzie. FOTO- REUTERS
Falošný poplach. Tak komentovali Američania a Pakistanci správy paštúnskeho vysielania iránskeho štátneho rádia, že najhľadanejší muž sveta Usáma bin Ládin už nie je na slobode. Rádio tvrdilo, že Američania ho chytili na pakistansko-afganských hraniciach už dávnejšie a vytiahnuť ho chceli, keď to bude najlepšie vyhovovať stratégom Bushovej prezidentskej kampane.
Američania odmietajú chytenie vodcu al-Káidy, nepopierajú však, že robia všetko pre to, aby ho dostali. Aj ľudia z Bushovho okolia v súkromí netaja, že Ládinovo zatknutie by po chytení Saddáma Husajna mohlo spôsobiť prielom v predvolebnej kampani. Hovorca amerických síl v Afganistane Brian Hilferty je optimista a hovorí, že Usámu bin Ládina rozhodne dostanú tento rok. Muž silných slov, minister obrany Donald Rumsfeld je však opatrný: "Stane sa to, keď sa to stane. Neviem, či je to ďaleko, alebo blízko."
Na pakistansko-afganských hraniciach, kde zachytili posledné bin Ládinove stopy, zatiaľ čoraz masívnejšie operujú pakistanské bezpečnostné zložky. Okrem toho, že zatkli takmer 500 mužov, ktorí by mohli byť napojení na al- Káidu, zabili v sobotu 11 civilistov. Podľa miestnych zdrojov išlo o afganských utečencov.
Do oblasti sa presúva aj americké komando zložené z príslušníkov jednotiek špeciálneho nasadenia a CIA. Títo ľudia dolapili Saddáma Husajna. Podľa denníka New York Times sú pripravení použiť rovnakú taktiku ako v Iraku: nebudú už podnikať jednorazové záťahy, ale budú stále prítomní v oblastiach, kde by sa bin Ládin mohol skrývať. "Aj keď je Usáma iný prípad ako Saddám, miest, kde sa môže cítiť bezpečne, nie je veľa," povedal New York Times nemenovaný vysoko postavený úradník.
Američania si veľa sľubujú aj od výsluchov zajatcov či odpočúvania bin Ládinových ľudí.
Zvýšenú aktivitu Američanov, ktorí tvrdia, že nikdy neprestali bin Ládina prenasledovať, spôsobili dve veci: nielenže sa roztápa sneh v horskej oblasti medzi Afganistanom a Pakistanom, "roztápať" sa začína aj pakistanský prezident Parvíz Mušarráf. Podľa analytikov nadobudol s americkou pomocou dojem, že za dvoma decembrovými pokusmi o atentát na jeho osobu je bin Ládin, alebo organizácia, ktorá je s ním v aliancii. Mušarráf teda prestáva byť len deklaratívnym podporovateľom boja proti terorizmu a do kritických oblastí posiela nekompromisné vojenské jednotky.
Napriek zlepšeným klimatickým pomerom a masívnejšej vojenskej prítomnosti sa nikto neodvažuje presnejšie určiť, kedy Usámu chytia alebo zabijú. Fakt je, že slučka okolo fantóma z magnetofónových pások sa sťahuje. To sa však deje už tri roky.