Podľa haitskej ústavy prezidentské právomoci zatiaľ prevzal predseda Najvyššieho súdu Boniface Alexandre. Má povesť čestného človeka, aj keď inak haitská justícia vyniká skorumpovanosťou.
Do krajiny už smerujú medzinárodné jednotky, aby prinútili povstalcov zložiť zbrane. Americký prezident Bush tam poslal námornú pechotu.
Aristide odletel do Dominikánskej republiky, kde podľa svojho poradcu Leslieho Voltaira požiada o azyl v Maroku, na Taiwane alebo v Paname. Ani jedna z uvedených krajín nateraz nepotvrdila, že by v nej Aristide požiadal o azyl. Haitský konzul v Dominikánskej republike však agentúre Reuter tvrdil, že Aristide odíde do Maroka. Severoafrická krajina oznámila, že mu azyl nebude garantovať.
Aristide do exilu odišiel už druhýkrát vo svojej politickej kariére. V roku 1991 ho po tom, čo sa stal prvým demokraticky zvoleným prezidentom, zvrhol vojenský puč. O tri roky neskôr sa vrátil na Haiti pomocou amerických intervenčných vojsk.
Po jeho odchode vypukli v hlavnom meste Port-au- Prince oslavy. Na niektorých miestach metropoly však stále vládol týždeň trvajúci chaos, rabovanie a násilnosti. Z mesta sa ozývala streľba a vychádzal z neho dym.
Práve postup povstalcov, ktorí sa od soboty blížili k hlavnému mestu, bol spolu s výrazným tlakom Washingtonu dôvodom, prečo Aristide Haiti opustil. Americké ministerstvo zahraničia jeho odchod označilo za "správny krok". Podobný postoj zaujali aj Francúzi.
Rebélia, ktorá si vyžiadala životy takmer stovky Haiťanov, bola vyvrcholením trojročných protestov opozície proti Aristidovi. Obviňovala ho, že voľby v roku 2000 zmanipuloval vo svoj prospech. (čtk, reuters, mik)