BRATISLAVA - Po Romanovi Prodim nebude Európskej komisii, ktorá je akousi európskou vládou, určite predsedať politik z desiatich nových členských krajín, hovorí budúci eurokomisár Ján Figeľ. Pristupujúci by sa však pri diskusiách o novom šéfovi komisie mali podľa neho správať ako plnoprávni členovia.
Šéf SMK Béla Bugár povedal, že keby krajiny Visegrádskej štvorky aktívnejšie diskutovali, mohli prípadne navrhnúť svojho kandidáta. "Ťažko však takúto vec robiť, keď v zásadných otázkach pomaly každý robí svoju politiku," povedal.
Hovorca premiéra Martin Maruška odkázal, že Slovensko a ďalšie pristupujúce krajiny sa budú "primerane" približujúcemu sa členstvu v únii zapájať do diskusie o novom šéfovi komisie.
Poľský minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimoszewicz spoločný postup V4 komentoval slovami: "Mali by sme si uplatňovať svoje práva všade tam, kde na to máme právo, a nezmenšovať svoj vplyv na politiku únie. Na druhej strane sme krajiny, ktoré len pristupujú. Po určitom čase si už viem predstaviť, že vlastného kandidáta postavíme."
Bývalý spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko Jan Marinus Wiersma povedal, že nový predseda komisie musí byť skúseným politikom, ktorý má dobré kontakty a vyzná sa v bruselských pomeroch. "Keby bolo rozšírenie pred dvoma rokmi, už by to bolo iné, ale takto si myslím, že zástupca nových členských krajín bude mať šancu o päť rokov."
O nástupcovi Romana Prodiho by sa malo rozhodnúť na júnovom summite únie. Po predpokladanom víťazstve pravice vo voľbách do Európskeho parlamentu sa očakáva, že novým šéfom komisie by mal byť práve zástupca pravice z menšej krajiny. V hre sú tri mená - luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel a belgický expremiér Jean-Luc Dehaene.
Oficiálnymi kandidátmi sú fínsky expremiér Paavo Lipponen a portugalský eurokomisár pre vnútro António Vitorino. Obaja sú však z tábora ľavice. (sp, mim)
Dzurinda o šéfovi európskej vlády neuvažuje
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda neuvažuje o tom, že by sa uchádzal o kreslo šéfa Európskej komisie. Denníku SME to povedal jeho hovorca Martin Maruška. Europoslanec Jan Marinus Wiersma povedal, že "so všetkým rešpektom pred slovenským premiérom" si to nevie predstaviť. Český politológ Jiří Pehe povedal, že by bol veľmi prekvapený, keby to mal byť trebárs Dzurinda. "Funkcia šéfa komisie je náročná a vyžaduje si skúsenosti z fungovania únie. Neviem si predstaviť, že by tam nominovali nejakého nováčika." (sp, mim)