Bratislava 1. marca (TASR) - S aktivitou slovenských vinohradníkov pri prihlasovaní ich pestevných plôch do národného registra, ktorý požaduje Európska únia, môže byť Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR relatívne spokojne. Ešte do konca minulého roku si totiž vinohradníci dali zaregistrovať už 21 886 ha viníc, čím za celkovými plochami, ktoré chcelo Slovensko s úniou pôvodne vyrokovať, zaostali len o asi 340 ha.
Samotní vinohradníci však nie sú spokojní s tým, že MP zatiaľ nezačalo pracovať na pláne reštrukturalizácie vinohradov, bez ktorého nebudú môcť z únie pri obnove zanedbaných viníc čerpať žiadne finančné výpomoci.
O rozsahu prihlásených plôch TASR informoval generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva, potravinárstva a obchodu MP Ladislav Doboš s tým, že do konca vlaňajška bolo zaregistrovaných celkovo 15 827 ha obrábaných viníc, 4 226 ha viníc neobrábaných a aj 2 349 ha plôch, z ktorých bol už vinič vyklčovaný, ale historicky ide o pozemky vhodné na pestovanie hrozna. Zaregistrovanie zanedbaných plôch je podľa neho tiež dôležité, pretože tak sa po vstupe do EÚ zachovajú podmienky na rozširovanie pestovania viniča. V ostatných rokoch bolo totiž Slovensko závislé od dovozu surových vín zo zahraničia, ale po neskoršom zlepšení finančných možností podnikateľov sa môže zvyšovať plocha riadne obrábaných viníc.
"K aktivite pestovateľov pri registrácii viníc prispelo aj to, že vedeli, že im z toho nebudú vyplývať žiadne daňové povinnosti," dodal Doboš s tým, že zaregistrovať sa dala každá plocha nad 500 m2 alebo každá plocha s viac ako 300 krami viniča.
Podľa Doboša je možné očakávať, že pri finančnej náročnosti obnovy jedného hektára viníc vo výške 700 až 800 000 Sk sa v budúcnosti bude dariť obnoviť radovo asi 500 ha ročne. Predseda Zväzu vinohradníkov Slovenska Ivan Jung však o tom pochybuje, nakoľko MP ešte nezačalo pracovať na vyššie spomenutom pláne rekonštrukcie viníc. "Ministerstvo sme na to upozornili už niekoľkokrát. Ak pritom budeme mať takýto plán, z únie môžeme očakávať, že nám pri obnove viníc uhradí až 50 % nákladov. Terajšie vlastné finančné možnosti sú kritické," upozorňuje Jung s tým, že v posledných rokoch sa na Slovensku podarilo každoročne obnoviť len asi 150 či 200 ha viníc, čo nepostačuje ani na jednoduchú reprodukciu.