Prečo nebola na projekt Govnet vyhlásená verejná súťaž?
„Pretože minulá vláda ešte v roku 1998 podpísala zmluvu, ktorá zaväzovala aj našu vládu. Bola to jedna zo zmlúv, ktoré sme označili ako zmluvy zdedené z minulého obdobia a s ktorými sme nevedeli nič urobiť. Zmluva bola nevypovedateľná, boli v nej nevýhodné podmienky pre štát a v prípade, že by sa neplnila, mali sa platiť vysoké sankcie. To bol jediný dôvod, prečo sme museli pokračovať s tým istým partnerom. Boli sme opatrní k firme KISS. Dlhý čas problém okolo Govnetu stál, pretože Úrad vlády SR nekonal.“
Prečo sa to potom zlomilo?
„Zmenil sa partner a začal byť aktívny. Stále to bola firma KISS, ale s novými majiteľmi. Začali sa ohlasovať a tvrdiť, že majú záujem plniť zmluvu. Začali si nárokovať prostriedky, ktoré sa mali uhradiť za dodané práce. Štát mal záujem pohnúť sa so sieťou ďalej a ak sme sa nemohli dostať k vypísaniu verejného konania, pretože nám to znemožnila minulá vláda, tak sme museli pokračovať s tým istým partnerom.“
Veci sa pohli po tom, ako vstúpil do KISS-u Šped-Trans. Členom dozornej rady je člen republikovej rady SDĽ pán Buriš. Nejde o klientelizmus?
„Myslím si, že nie. Ja neviem, že pán Buriš je členom Dozornej rady firmy Šped-Trans a ani ma to nezaujíma. Noví majitelia sa obracali na vedúceho Úradu vlády SR s tým, že uplynie lehota, na základe ktorej by sme museli vyplatiť firme niekoľko stomiliónov korún za nič, pretože sme nesplnili zmluvu. Bolo nutné niečo urobiť a urýchliť práce. Ja som rokoval s pánmi Ďurianom a Dobrotom. To sú dvaja predstavitelia, ktorí konali v mene KISS-u.“
Buriš je aktívnym členom SDĽ. Máme informácie, že rokovania medzi Ďurianom a ministerkou financií sprostredkúval Peter Weiss po dohode s Ďurianom.
„To nie je pravda. V tejto veci kontakty určite nezabezpečoval. Ja o tom neviem.“
Vylučujete aj kontakty Ďuriana na Kanisa a Weissa, ktorý ich práve v tomto kontexte oslovoval?
„O Petrovi Weissovi neviem, s tým som o Govnete nikdy nehovoril. Aké mal kontakty pán Ďurian na iných pánov z SDĽ, to neviem. S ministrom Kanisom sme museli komunikovať, aby sa vyjadrili jeho odborníci, či je projekt vhodný pre armádu, pretože Govnet sa rieši v rámci projektu Komplexného automatizovaného systému Rady obrany štátu.“
Ktorí odborníci ministerstva obrany s vami komunikovali?
„Ja som priamo nekomunikoval s odborníkmi. Komunikoval som s ministrom a ten mi dával stanoviská svojich ľudí. A ešte s členom Rady vlády pre informatiku za ministerstvo obrany.“
S pánom Kollárikom?
„Môže to byť pán Kollárik.“
Podľa našich informácií za ministerstvo obrany komunikoval pán Didiáš, ktorý má úzke kontakty na Šped-Trans a KISS a dáva vláde stanoviská, kde sa prezentuje ako človek, ktorý je poverený týmto projektom. Jeho funkčné ani odborné zaradenie nezodpovedá tomu, ako sa štylizuje.
„Viem o tom, že Kanis posunul Didiáša na miesto, kde do toho nemohol priamo zasahovať. Videl som stanoviská, ktoré podpisoval pán Barták a ľudia, ktorí to majú na starosti.“
Pripúšťate, že takáto zvláštna Didiášova aktivita mohla byť motivovaná osobami, ktoré budú realizovať tento projekt?
„Na Rade vlády pre informatiku nikdy nevystupoval a nikdy tam nebol. Ja som s ním rozprával, keď sme sa stretli s firmou KISS a bol tam prítomný.“
Ako sa na toto rokovanie dostal?
„To vám neviem povedať. Viedla to firma KISS. Bol tam raz a potom som s ním už nekomunikoval.“
Zavolala ho na rokovanie firma KISS?
„Zrejme. Ja som ho nezavolal, takže ho museli pozvať oni.“
Posledné informácie o financovaní projektu hovorili o nákladoch 1,9 miliardy korún. Podľa našich informácií by to malo byť okolo 2,3 miliardy, pričom odmena firmy KISS je okolo 20 percent. Takže, aké sú náklady?
„Zmluva ešte nebola podpísaná aj napriek tomu, že vláda už rozhodla. Vláda uložila vedúcemu Úradu vlády podpísať zmluvu, ministerke financií špecifikovať náklady. Do celej veci vstúpil Energotel – aby bola sieť z technologického hľadiska na najnovšej technológii. Využiť sa majú optické káble, ktoré sú k dispozícii z bývalých štátnych podnikov. Minulý týždeň vláda rozhodla, že pre Govnet sa vyčlenia káble, čo podľa všetkého zlacní celý projekt o 100 až 150 miliónov. Na infraštruktúrnu časť Govnetu sa vyčlenilo 979 miliónov korún. Ďalších 900 miliónov bolo v materiáli, ktorý schválila vláda na vojenskú časť projektu. Takže zhruba celkovo je to 1,8 až 1,9 miliardy. Tých druhých 900 miliónov sa malo získať tým, že rezorty nebudú musieť platiť prevádzkové náklady sietí, ktoré dnes používajú. O 2,4 miliardy reč nikdy nebola.“
Bude odmena pre KISS 20 percent?
„Sú tam zakomponované práce – systémová integrácia. Je to odmena pre toho, kto koordinuje projekt. Je jasné, že to nezvládne jedna spoločnosť, že bude viac subdodávateľov. Ale neviem, či je to tých 20 percent.“
Keď to zaokrúhlime na dve miliardy, tak je to 400 miliónov, a to je pekná odmena.
„To nie je odmena. To je vyplatenie práce tomu, kto robí integráciu. Upozorňujem, že je to na základe zmluvy z roku 1998. A mne to tiež klalo oči. Najčistejšie by bolo zrušiť zmluvu, vyplatiť stovky miliónov a vyhlásiť verejnú súťaž. Ale to sa nedá. Podľa sumy, ktorá tam figuruje, mala byť verejná súťaž, ale minulá vláda to tak neurobila.“
Čiže penále bolo také vysoké, že sa neoplatilo zmluvu zrušiť?
„Bolo to 240 miliónov korún. Povedali sme si, že to nestojí za to, aby sme zadarmo vyplatili 240 miliónov a potom začali znovu a hľadali ďalšie stovky miliónov. Dnes tie peniaze ideme riešiť úverovým spôsobom.“
Už dlho sa pracuje na tomto projekte, ale audit využívania liniek v štátnej správe bol urobený až teraz vo februári. Prečo?
„Súhlasím s vami. Ja som sa vlastnými silami nevedel dopátrať, aké siete sú, koľko stáli, akú majú kapacitu. O to vlastne šlo, ponúknuť vláde možnosť výrazne zvýšiť kapacitu. No, aby ste to mohli porovnať, musíte to porovnať s existujúcimi sieťami. Jediné reálne porovnanie je so sieťou VSnet, ktorú podpísal pán Krajči, tiež bez výberového konania, na dodávku siete pre ministerstvo vnútra. Ale takýchto sietí je tu asi 10 alebo 11. V polovici minulého roku sme v Rade vlády pre informatiku rozhodli, že spravíme takýto audit. Tento týždeň pracovná skupina predkladá do rady výsledok, čo je postavené, koľko to stojí , akú to má kapacitu a čo odporúčajú. Záver je jednoznačný: urobte Govnet, integrujte všetky siete a nikto už nech neinvestuje do tých čiastkových sietí.“
Vylučujte aj tú skutočnosť, že prítomnosť pána Buriša by mala súvislosť s tým že ľady sa pohli?
„Vôbec tú súvislosť takto nevnímam.“
Vylučujete aj to, že niektorí vaši stranícki kolegovia by mohli mať takýto záujem?
„Neviem, ktorí kolegovia, pretože projekt som mal z ministrov SDĽ na starosti ja. Akokoľvek by ho ktokoľvek vnímal, tak s tým nemôže nič urobiť. Ľady sa pohli preto, že sa zaktivizoval Úrad vlády a že sa zaktivizovalo ministerstvo, ktoré to má na starosti. Nevnímam tam žiadny stranícky tlak. Začali sme konať, zistili sme, aký je stav, napísali sme materiál, ktorý bol široko oponovaný. Ja nevidím priestor na nejaký lobing.“
(ldi, pt)