a DAPHNE - Inštitútu aplikovanej ekológie, v prvej fáze projektu ide predovšetkým o zber údajov o prírodných a socioekonomických faktoroch v Karpatoch.
Ďalším krokom bude vypracovanie a realizácia spoločnej vízie a akčného plánu na najbližších 5 až 10 rokov. Do projektu, ktorého iniciátorom je Svetový fond na ochranu prírody, sa zapája všetkých sedem krajín, ktorých časť územia pokrýva toto pohorie (Rumunsko, Ukrajina, Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Rakúsko a Slovensko).
Doteraz zozbierané poznatky od leta roku 1999, keď iniciatíva začala pracovať, budú zosumarizované a na ich základe sa na budúcotýždňovom Karpatskom seminári v Smoleniciach stanovia základné priority a akčný plán práce.
Karpatský ekoregión zaberá viac ako dvestotisíc kilometrov štvorcových, z ktorých je len 16 percent chránených. Na jeho území žije a rastie veľké množstvo endemitov, teda rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré sa vyskytujú na jedinom mieste. Je zároveň jediným miestom v Európe, kde je možné vidieť vo voľnej prírode všetky veľké cicavce, ako sú vlky, rysy a medvede. (tasr)