Objem priamych zahraničných investícií stúpol v slovenskej ekonomike predovšetkým v roku 2000, keď krajina odštartovala privatizáciu štátneho majetku. Kumulatívny objem investícií do konca roka 1999 dosiahol len 1,95 miliardy dolárov, pričom do konca roku 2002 stúpol na 10,1 miliardy.
2002 - príchod investorov
Najväčšou zahraničnou investíciou v roku 2002 bola kúpa majoritného balíka Slovenských telekomunikácií Deutsche Telekomom za 42 miliárd korún. Nasledujúci rok zaznamenalo Slovensko nárast investícií najmä do bankového sektora, keď prišli peniaze i za dve najväčšie štátne banky. Zhruba 87 percent Slovenskej sporiteľne kúpila Erste Bank za 18,4 miliardy korún a talianska IntesaBci za 550 miliónov eur prevzala VÚB.
V roku 2002 objem investícií opäť vzrástol a dosiahol 181,9 miliardy korún. Hlavnú časť z neho tvoril predaj SPP. Európske koncerny Gaz de France a Ruhrgas zaplatili za menšinový podiel takmer 121 miliárd korún. Vláda predala aj podiely v rozvodných energetických závodoch, Transpetrole a najväčšej slovenskej poisťovni.
Veľkí hráči z celého sveta
Medzi významných zahraničných investorov na Slovensku patrí U.S. Steel, Volkswagen, IBM, Johnson Controls, Fujitsu, Samsung, Coca-Cola, Whirlpool, Swedwood, Henkel, Siemens, Schule, Heineken, South Africa Breweries, Rajo, Andor, Kappa a mnoho dalších.
Z jednotlivých krajín sa na priamych zahraničných investíciách podieľa najviac Nemecko (24,4 percenta), Holandsko (15,9) a Rakúsko (14,2). Podiel Českej republiky je päť percent. V poslednom čase prichádzajú na Slovensko zahraničné investície v podobe projektov "na zelenej lúke". V prvom rade je to obrovská investícia francúzskeho Peugeotu v Trnave v hodnote 700 miliónov eur, ktorú Slovensko získalo vlani v januári. I vtedy, podobne ako teraz, porazilo Poľsko, ktoré potenciálnych investorov odradzuje zlým stavom ciest a vyššími mzdovými nákladmi.
Príchod do krajiny ohlásili aj ďalšie veľké firmy, medzi nimi napríklad Sky Media, Samsung, Mannesman alebo Plastipak. (čtk, r)