Na snímke zo 6. mája 1981, ktorú 20. januára tohto roku vydalo americké ministerstvo spravodlivosti, sú údajní členovia skupiny zaoberajúcej sa organizovaným zločinom Gerlando Sciascia (vľavo), Vito Rizzuto (uprostred vľavo), Giovanni Liggamari (uprostred vpravo) a Joseph Massino (vpravo) pri jednej z budov spoločnosti Capri Motor v newyorskej štvrti Bronx. Joseph Massino bol posledných desať rokov oficiálnou hlavou Bonnanovskej rodiny. Už vyše roka je za mrežami. FOTO - ČTK/AP
Donedávna najmocnejšia newyorská mafiánska rodina Bonannovcov prežíva najťažšie chvíle svojej existencie. Sedemdesiati z jej pôvodných stodesiatich členov sa už pozerajú na svet z väzenských ciel. Kým predtým dostávali agenti FBI za mreže po dvoch či troch mužoch, januárový nočný záťah brooklynský klan takmer zlikvidoval. Veď dostať za jedinú noc za väzenský múr dvadsaťsedem členov, medzi nimi aj bossa bossov Anthonyho Ursa a jeho zástupcu Josepha Cammara, je výnimočnou udalosťou. Úrady odsekli bonannovskej chobotnici jej najmocnejšie chápadlá. Na zatýkaní mužov podozrivých z členstva v mafiánskej skupine sa zúčastnilo vyše sto agentov FBI a policajtov.
Ako sa im to podarilo? A kde až siahajú korene tejto mafiánskej rodiny?
Zrada v rodine
Príprava na mohutný záťah proti Bonannovcom trvala štyri roky. Dnes sa však už oficiálne priznáva, že bez zrady vo vnútri rodiny by mafiánski bossovia zostávali naďalej na slobode.
Rozsah zrady nemá pritom v dejinách boja s mafiou obdobu - rodinu zradilo naraz sedem členov. Vyžadovalo si to od nich poriadne sústredenú činnosť. Stačila chvíľka nepozornosti a všetko by bolo prasklo. A šéf Anthony Urso by bol situáciu riešil podľa jediného efektívneho modelu: fyzickým odstránením zradcov.
Americkým úradom je však jedno, ako sa dostali k jadru rodiny. Napokon, zrada sa tiahne dejinami každej mafie. Je dokonca princípom zmeny moci na najvyšších postoch. Každý mafián má totiž po čase predstavu, že dokáže riadiť rodinu lepšie ako dovtedajší boss. Preto sa vždy objavovali muži, ktorí sa dali dokopy, a snažili sa o výmenu vo vedení rodiny.
Mafián, čo zomrel v posteli
Zatknutý 67-ročný šéf bonannovského gangu Anthony Urso, známy aj ako Tony Green, bol osobným priateľom predchádzajúceho šéfa klanu a jedného z najmocnejších amerických gangstrov, Josepha Joea Bonanna. Ten prevzal vedenie rodiny od Colu Schira, ktorého považujú historici mafie za zakladateľa bonannovského gangu.
Schiro bol na čele rodiny iba dvanásť mesiacov (1929 až 1930), za ten čas však dokázal vybudovať základy nepredstaviteľne silnej mafiánskej štruktúry. Zomrel tak, ako v tej dobe väčšina mafiánov - zastrelili ho.
Joe Bonanno, podľa ktorého dostala rodina meno, si zakladal na povesti múdreho a spravodlivého bossa, ktorý rieši problém násilím až vtedy, keď už ostatné prostriedky zlyhali. Aj preto vydržal na čele rodiny neuveriteľných tridsať rokov. Pre ostatných mafiánov zostal takmer nedosiahnuteľným idolom. Skonal totiž v posteli na infarkt. Zomrel pred dvoma rokmi vo veku 97 rokov.
Pôvod: Castellamarese
História rodiny Bonannovcov je ukážkou činnosti talianskej mafie v Amerike. Všetci jej významní členovia pochádzali a pochádzajú zo známeho sicílskeho regiónu Castellamarese. Prvá otázka, ktorú dostal každý záujemca o činnosť v rodine, znela: Odkiaľ pochádzaš?
Položil ju aj Cola Schiro mladému Joeovi Bonannovi v roku 1930. Keďže odpoveď znela jasne a patrične hrdo, Joe miesto dostal.
Vo svojej vlastnej knihe s názvom Joe Bonanno: Muž slávy, Joe o Schirovi píše: "Bol to muž, ktorý ma šokoval. Pozeral sa mi rovno do očí a najprv nechcel odo mňa počuť ani slovo. Len ma uprene pozoroval. Keby bol v tom pokračoval ešte chvíľu, asi by som zlyhal, nevydržal a rovno z kancelárie ušiel. Ale potom prišla otázka, o ktorej som už počul. Odkiaľ pochádzam. Poznal som na ňu odpoveď a nemal som s ňou žiadny problém. Pochádzam predsa z Castellamarese, nemusel som si vymýšľať ako niektorí iní. Lenže, keď vám takú jednoduchú otázku položí niekto taký mocný ako Cola Schiro, roztrasú sa vám kolená. A tak som okamžite vystrelil odpoveď. Schiro sa spokojne usmial a dodal, že raz možno budem sedieť na jeho mieste. V tej chvíli som nemohol tušiť, že sa tak stane veľmi, veľmi rýchlo."
Schiro proti Caponemu
Cola Schiro založil mafiánsku rodinu v Brooklyne, ale postaral sa, aby jej odnože vznikli aj v Bufalle, Detroite a Chicagu. Chicago ovládal v tom čase jeden z najväčších mafiánov, povestný Al Capone, ktorý mal v rukách aj čierny trh s alkoholom. V čase prohibície to bol veľmi výnosný obchod, ktorého sa chcel, samozrejme, zmocniť aj Cola Schiro. Al Capone mu však odkázal, že jeho partia musí z Chicaga vypadnúť.
"Patrí im predsa New York, to im nestačí?" vyjadril sa.
Tvrdí Sicílčania však neustúpili. Al Capone preniesol teda zápas s Bonannovcami z Chicaga priamo do New Yorku. Za šéfa svojej newyorskej pobočky vymenoval hrdloreza Joea Masseria. Jeho prvou obeťou sa stal v roku 1930 práve Cola Schiro.
Sicílčania dosadili proti Joeovi Masseriovi Sala Maranzanu. Aj ten sa spomína v historickej literatúre o mafii ako jeden z najväčších zabijakov.
Joe Masseria a Sala Maranzano rozpútali v New Yorku krvavý boj, o ktorom sa dodnes hovorí ako o Castellamareskej vojne. Počet obetí nie je známy, no na záver boli poriadne oslabené všetky mafiánske rodiny. O život prišiel aj Joe Masseria.
Joe vedel vykresliť budúcnosť
Rodina Bonannovcov bola dlhé desaťročia najmocnejším mafiánskym gangom práve preto, že na začiatku nezaváhala a sériou vrážd pripravila o vplyv veľkého Al Caponeho.
Stáli za tým najmä dvaja zabijaci - Sal Maranzano a Lucky Luciano. Išiel z nich strach, ale zároveň istota, že práve táto rodina prežije najdlhšie. Po čase títo dvaja mocní muži ustúpili do pozadia a na čelo rodiny zvolili mladého Josepha Bonanna.
V knižke s názvom Tak to bolo Lucky Luciano píše: "Ani ja, ani Sala Maranzano sme nechceli byť capo di tutti capi. Mňa to ťahalo viac k vymýšľaniu stratégie a taktiky, Sal zas nebol mužom mieru. Preto sme si vyhliadli toho pozoruhodného mladého muža menom Joe Bonanno. Možno mi to mnohí neuveria, ale nápad, aby rodina dostala meno práve podľa neho, sa zrodil v mojej hlave. To priezvisko pôsobilo úderne a zároveň decentne. Joe mal iba dvadsaťšesť rokov, prevyšoval nás však všetkých nielen v úsudku, ale najmä v predstavách o budúcnosti. Dokázal ju vykresliť tak krásne, že sme sa cítili ako bohovia."
Komisia siedmich
Aby sa skončilo so vzájomným zabíjaním medzi jednotlivými mafiánskymi rodinami, prišiel Joe Bonanno s nápadom vytvoriť Komisiu. Mali v nej byť bossovia siedmich najmocnejších mafiánskych rodín Ameriky. Joe Bonanno ich dokázal spojiť v záujme vyššieho spoločného cieľa. Podľa dohody malo sedem rodín kontrolovať celú Ameriku, pričom sa malo prísne dodržiavať rozdelenie vplyvu nad teritóriami. Keby nastal veľký problém, mali sa najvyšší bossovia, členovia Komisie, okamžite stretnúť.
Tento nezvyčajný nápad spôsobil, že Joe Bonanno sa stal najrešpektovanejším mafiánom. Vďaka nemu sa začal takmer tridsať rokov trvajúci zlatý vek mafie v Amerike.
Zisk z každého fúrika betónu
Ešte v 60. rokoch kontrolovali Bonannovci v New Yorku doslova všetko. Už nešlo iba o klasické ilegálne obchody so stávkovými kanceláriami, vypaľovanie majiteľov obchodov, barov, reštaurácií, hazardné hry, prostitúciu či drogy. Mafia prenikla priamo do americkej ekonomiky. Rozsah finančných podvodov a machinácií nebolo možné vyčísliť ani zachytiť. Za finančným úspechom rodiny stáli Lucky Luciano a vďaka pokojným metódam vládnutia Joe Bonanno.
"Nebol jediný fúrik betónu, z ktorého by sme nemali jeden dolár zisku," napísal oveľa neskôr Lucky Luciano. Len ťažko si možno predstaviť, koľko fúrikov betónu bolo treba napríklad na stavbu známeho newyorského letiska J. F. Kennedyho.
Banana vojna kvôli nástupcovi
Koncom 50. rokov sa však už Joe Bonanno cítil unavený a chcel mať pokoj. Dokázal ešte preniesť časť obchodu s drogami do bezpečnej Kanady, no čoraz častejšie spomínal odchod do dôchodku.
Za capo di tutti capi navrhol svojho syna Billa. Tento nápad však neprešiel. Bill bol síce schopný mafián, ale po otcovi nezdedil diplomatické umenie. Bol známy ako výstredný playboy, ktorý chcel bohatstvo a moc ukazovať. Keďže Joe Bonanno trval na synovi, vo vnútri rodiny vypukla vojna, ktorá vošla do dejín pod názvom Banana vojna. Jej názov je odvodený od slangového výrazu pre hlavného bossa - big banana.
Joe Bonanno začal prudko strácať moc. Členovia Komisie preto žiadali stretnutie na najvyššej úrovni. Lenže stretnutie v horách v malej dedine Apalachin neďaleko New Yorku v roku 1957 ktosi prezradil. Agentom FBI sa podarilo zatknúť zopár veľkých rýb a aj keď museli väčšinu z nich čoskoro pre nedostatok dôkazov prepustiť, ukázalo sa, že mafia má slabé miesta. Viacerí členovia Komisie však boli presvedčení, že celú akciu mohol spustiť práve Joe Bonanno. Na čelo Komisie zvolili preto Joea Magaddina. Moc rodiny Bonannovcov to však neoslabilo.
Vyvraždíme vám rodiny
Posledných desať rokov bol výkonným bossom Bonannovcov Anthony Urso a oficiálnou hlavou rodiny don Joseph Massina. Ten skončil za mrežami už pred rokom. Teraz vyšlo najavo, že činnosť klanu riadil aj z cely pomocou manželky a svojho právnika.
Urso mal informácie, že niekto z rodiny spolupracuje s FBI, ale nevedel, ako sa k tomu postaviť. Nechcel veriť, že by niektorý člen rodiny dokázal porušiť nepísanú zásadu omerty (mlčania), čo je jeden z hlavných princípov dobrého fungovania každej mafiánskej skupiny. Keď napokon zistil, že predsa len ide o zradu, sám porušil inú nepísanú zásadu. Namiesto toho, aby dal zradcov fyzicky odstrániť, pohrozil smrťou ich rodinám a deťom. To "etický" štatút mafie vyslovene zakazuje.
"Toto sa musí skončiť. Nerád to hovorím, ale robím, čo musím. Vy ste zradili, my vám vyvraždíme rodiny," povedal údajne v septembri na rodinnom stretnutí. Aj vtedy však zradcovia konali - na tele mali odpočúvacie zariadenia od FBI.
Nahrávka bude slúžiť ako dôkazový materiál na procese, ktorý sa má začať v apríli.
Urso alias Tony Green má spolu s ďalšími mafiánmi sedieť na lavici obžalovaných za množstvo vrážd, nelegálne hazardné hry, vydieranie a obchod s drogami. Súčasťou obžalovacieho spisu je aj vražda ich bývalého kolegu, kápa Dominicka Napolitana. Ten sa stal pred viacerými rokmi priateľom Donnieho Brasca, tajného agenta FBI, ktorý sa dostal do rodiny Bonannovcov, aby ju pomohol rozložiť. Lenže všetko vyšlo najavo, a tak dal Urso Napolitana zabiť. Podľa tejto udalosti vznikol pred pár rokmi v Hollywoode film Donnie Brasco.
Megaproces s najlepšími advokátmi
Štátna žalobkyňa Roslynn Mauskopfová po zatknutí významných členov najmocnejšej mafiánskej rodiny vyhlásila, že existencia Bonannovcov je takmer na konci. Lenže, Bonannovcov budú pred súdom obhajovať najlepší advokáti.
Edward Jenks, právny zástupca Tony Greena Ursa, už v televízii vyhlásil: "Všetky obvinenia sú lavínou klamstiev!"