Brusel 7. marca (TASR) Európsky parlament na budúci týždeň možno vyjadrí znepokojenie nad nedávnymi nepokojmi rómskej menšiny na Slovensku, ktoré označí nielen za dôsledok hospodárskej politiky vlády, ale aj pokračujúcej diskriminácie Rómov.
Takýto text navrhuje do poslednej správy o pripravenosti budúcich členských krajín EÚ, ktorú europarlament príjme vo štvrtok, zaradiť skupina zelených poslancov na čele s Nemkou Elisabeth Schroedterovou a Belgičankou Nelly Maesovou.
EP je znepokojený nedávnymi sociálnymi nepokojmi, ktoré zdá sa nie sú len výsledkom vládnej hospodárskej politiky, ale tiež dôsledkom pretrvávajúcej diskriminácie a sociálneho vylúčenia rómskej populácie, uvádza sa v pozmeňovacom návrhu zelených poslankýň.
Text ďalej vyzýva Európsku komisiu, aby pokračovala s monitorovaním situácie Rómov na Slovensku aj po vstupe krajiny do EÚ s cieľom ukončiť diskriminačné politiky a praktiky.
Pôvodná verzia časti správy o Slovensku, ktorej autorom je dlhoročný spravodajca EP pre SR Jan Marinus Wiersma, obsahuje len jeden odsek o rómskej problematike.
EP v ňom podporuje slovenskú vládu v úsilí o zlepšovanie životných podmienok Rómov a v boji proti ich sociálnemu vylúčeniu. Viacerí europoslanci po udalostiach na Slovensku navrhujú text pritvrdiť.
Socialisti Hannes Swoboda a Jannis Sakellariu chcú, aby europarlament vyzval slovenskú vládu na rýchle a udržateľné zlepšenie ekonomických a sociálnych podmienok Rómov. Maesová so Schroedterovou zasa navrhujú vyzvať vládu, aby prijala príslušné opatrenia na zlepšenie životných podmienok Rómov.
O správe o rozšírení EÚ, ako aj troch desiatkach pozmeňovacích návrhov k jej textu, budú europoslanci rokovať na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu v stredu, hlasovanie je naplánované na štvrtok.
Pri schvaľovaní jednotlivých pozmeňovacích návrhov veľa záleží od postoja spravodajcu pre danú krajinu. Wiersma po rómskych nepokojoch na Slovensku naznačil, že pôvodný text správy bude potrebné upraviť.
Celkovo slovenská časť správy upozorňuje okrem Rómov na potrebu ďalšieho boja proti korupcii, vyzýva na zmenšovanie priepasti v rozvoji regiónov, žiada zabezpečiť, aby tvrdé reformy nepostihovali najviac najslabšie sociálne skupiny. Očakáva tiež rýchle prijatie zákonov o konflikte záujmov a preukazovaní pôvodu majetku.
Všeobecná časť správy okrem iného vyzýva súčasné členské štáty EÚ, ktoré obmedzujú prístup ľudí z nových krajín na svoje pracovné trhy, aby podrobne sledovali migračné prúdy a obmedzenia voľného pohybu čo najskôr zrušili.