Po tom, ako minulú stredu ratifikoval prístupovú zmluvu EÚ s desiatimi krajinami flámsky parlament, skončil sa ratifikačný proces už aj v Belgicku, kde je zo všetkých krajín najzložitejší. Okrem dvoch komôr belgického federálneho parlamentu muselo totiž prijatie nových krajín odsúhlasiť aj niekoľko regionálnych parlamentov. Flámsky parlament tak urobil ako posledný v stredu 3. marca.
Historické rozšírenie únie tak ratifikovalo už všetkých 15 súčasných a desať budúcich krajín. Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Cyprus a Malta podpísali prístupovú zmluvu s EÚ vlani 16. apríla v Aténach po tom, ako v decembri 2002 v Kodani úspešne ukončili rokovania o vstupe.
Zo súčasných krajín EÚ zmluvu ako prvé ratifikovalo Dánsko stalo sa tak 4. júna 2003, nasledovalo Nemecko 11. júla. Koncom minulého roka tak urobili Rakúsko, Británia, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko.
Začiatkom tohto roka nasledovala ratifikácia v Luxembursku, Holandsku, Grécku a nakoniec v Belgicku, kde však obe komory federálneho parlamentu súhlasili s rozšírením EÚ už koncom minulého roka.
Všetky vstupujúce krajiny okrem Cypru schvaľovali svoje členstvo v EÚ vlani v referendách, hoci nie všetky boli právne záväzné. Prvé sa konalo v marci v Slovinsku, posledné v septembri v Lotyšsku. Slováci hlasovali v referende 16.-17. mája, pričom za vstup do únie sa vyslovilo vyše 92 percent ľudí.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed