Bratislava 10. októbra (TASR) - Členky Ženského parlamentu Slovenska (ŽPS) nesúhlasia s harmonogramom vyrovnávania dôchodkového veku mužov a žien, ktorý schválila vláda SR. Podľa neho by sa mal vek odchodu do dôchodku u žien postupne zvyšovať v rokoch 2003 až 2010 až na cieľových 60 rokov.
Ako sa uvádza v ich vyhlásení, v súčasnej ekonomickej situácii, keď klesá populačná krivka, pričom je predpoklad stúpania nezamestnanosti a absentujú programy vytvárania pracovných miest (s dopadom na zamestnanosť žien po dovŕšení určitého veku), je potrebné, aby sa zvyšovanie dôchodkového veku rozložilo na oveľa dlhšiu etapu. Odporúčajú preto vyrovnávanie dôchodkového veku realizovať až do roku 2019 tak, aby sa ženy mohli po odpracovaní určitého počtu rokov samé rozhodnúť na odchod z pracovného života.
"Vláda v danej problematike postupovala opačne. Namiesto toho, aby uskutočnila reformu dôchodkového systému a začala budovať sieť dôchodkových doplnkových poisťovní, volila ľahšiu a pohodlnejšiu cestu riešenia tohto systému, a to schválením predĺženia veku odchodu žien do dôchodku, na čo by predovšetkým doplatili ženy-matky," konštatujú členky ŽPS vo svojom vyhlásení.
Okrem pomalšieho vyrovnávania dôchodkového veku presadzujú v zákone o základnom sociálnom poistení s plánovanou účinnosťou od 1. januára 2003 tiež znovuzavedenie inštitútu predčasného odchodu do dôchodku bez redukcie starobného dôchodku. Týkať by sa mal tých zamestnancov, ktorých zamestnávateľ uvoľnil z organizačných dôvodov a nemôžu si nájsť ďalšie zamestnanie.
ŽPS je dobrovoľnícka organizácia, ktorá združuje ženy nezávisle na politickej príslušnosti, národnosti, veku, rase a profesii, pričom zastrešuje všetkých 78 na Slovensku pôsobiacich ženských organizácií. Jej cieľom je programovo spájať ženy a integrovať ich do rozhodujúcich procesov v rámci rovností šancí mužov a žien.
* san zll