PRAHA 8. marca (SITA) - Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko budú na rokovaniach o finančnej perspektíve EÚ na roky 2007 až 2013 presadzovať tvorbu rozpočtu na úrovni 1,24 percenta z hrubého domáceho produktu členských krajín ako aj dostatok zdrojov pre kohéznu politiku, vyrovnávajúcu rozdiely medzi regiónmi. Zhodli sa na tom v pondelok v Prahe predsedovia vlád a za Maďarsko minister pre európske záležitosti. Vladimír Špidla na tlačovej konferencii vyhlásil, že je tiež potrebné zjednodušiť čerpanie fondov EÚ. Podrobne budú o postoji k finančnej perspektíve hovoriť štátni tajomníci ministerstiev financií
Na medzivládnej konferencii o európskej ústave budú štáty V4 vystupovať samostatne. Leszek Miller potvrdil nemennosť názorov Varšavy, že väčšinové rozhodovanie podľa Nice lepšie odráža rovnováhu medzi malými a veľkými ako početný systém, navrhovaný v ústavnej zmluve. Poľsko je pripravené na rozumný kompromis, veľké krajiny, presadzujúce model z ústavnej zmluvy, s ním však zatiaľ neprišli. Miller súhlasil s názorom ostatných, že na zmluve by sa mala EÚ dohodnúť čo najskôr, pripomenul však, že ju musia ratifikovať parlamenty, a preto by rýchlosť nemala byť na úkor kvality. Mikuláš Dzurinda Millera opätovne podporil. Aj pre Slovensko je rozhodovanie podľa Nice lepšie, treba však chápať aj argumenty druhej strany.
Predstavitelia vlád V4 na zámku v pražských Kolodějích nedospeli k spoločnému stanovisku k obmedzeniu pracovného trhu v terajších členských štátoch EÚ. Slovensko ako jediné deklarovalo, že o recipročných opatreniach neuvažuje. Podľa Dzurindu nikto neporušil dohodu o prechodnom období, s ktorou súhlasilo všetkých 25 krajín budúcej únie. Česká vláda bude situáciu sledovať a protiopatrenia prijme, ak sa budú Česi zamestnávať za hroších podmienok ako doteraz. Špidla upozornil, že ak by opatrenia priniesli sťaženie prístupu k práci, bolo by to porušením zmluvy o pristúpení k EÚ. Najbližšie sú stanoviská Maďarska a Poľska. Maďarská vláda už rozhodla o rovnakých obmedzeniach aké prijmú voči jej občanom súčasní členovia. Poľsko ich pravdepodobne zavedie tiež. "Aj tu musí platiť princíp symetrie," vyhlásil premiér Miller. Prekážky na trhu práce podľa neho spochybňujú jednu zo základných hodnôt EÚ - slobodu a solidaritu. Ako dodal, deje sa tak z iracionálnych dôvodov.