Brusel 9. marca (TASR) Slovenský minister pôdohospodárstva Zsolt Simon by bol veľmi prekvapený, keby EÚ uvalila po rozšírení na Slovensko ochranné opatrenia v oblasti potravinovej bezpečnosti a veterinárnej starostlivosti.
V kedysi veľmi kritizovanej oblasti urobilo Slovensko taký pokrok, že dnes patrí medzi najlepšie pripravené zo vstupujúcich krajín, povedal minister novinárom v Bruseli po technických rokovaniach s Európskou komisiou.
"Po dnešnom stretnutí by som bol veľmi prekvapený, keby malo niečo takéto nastať," odpovedal Simon na otázku TASR, či Slovensku už nehrozia ochranné opatrenia Bruselu v oblasti bezpečnosti potravín, ktorá patrí medzi najcitlivejšie.
"Oblasť potravinovej bezpečnosti bola (v minulosti) tiež kritizovaná, a nie málo, a bol som veľmi milo prekvapený, že EK už dnes uznáva, že máme všetky tieto starosti za sebou," pokračoval minister Simon.
Ešte koncom roku 2002 bolo Slovensko v tejto oblasti podľa neho na jednom z posledných miest. "Aj sama komisia vyjadrila prekvapenie, že sme dokázali natoľko zrýchliť, že sme dnes prvou krajinou z desiatich kandidátskych krajín," doplnil minister.
Komisia dnes podľa neho súhlasila s časovými plánmi SR týkajúcimi sa kontroly a zatvárania potravinárskych podnikov, ktoré nespĺňajú normy EÚ, ako aj harmonizácie legislatívy v oblasti zootechnickej starostlivosti.
Čo sa týka potravinárskych podnikov, "k 1. máju budeme môcť jasne deklarovať, že máme len také podniky, ktoré sú buď v prechodnom období, alebo spĺňajú podmienky EÚ," povedal minister.
Informoval, že k 1. marcu ukončilo činnosť 104 potravinárskych podnikov, ďalších asi sto by malo nasledovať v priebehu mesiaca. Slovensko dnes EK požiadalo o dodatočné jednoročné prechodné obdobie na modernizáciu pre desať podnikov deväť v oblasti mäsa a jednu mliekareň.
Do konca marca bude Slovensko EK informovať, ako dopadli kontroly vo všetkých podnikoch, ktoré ukončili prevádzku a tých, ktoré tvrdia, že sa normám únie prispôsobili. "Keď k nim príde Štátna veterinárna a potravinová správa na kontrolu a zistí, že sú nedostatky, že podmienky nespĺňajú, tým dňom bude podnik uzavretý, bude mu odobratá licencia," upozornil Simon.
Komisiu dnes informoval, že v oblasti zootechnickej starostlivosti je požadovaný zákon o šľachtení a plemenitbe, v ktorom sú zapracované všetky príslušné smernice EÚ, po prvom čítaní v Národnej rade SR. Simon verí, že do 1. mája by mohol vstúpiť do platnosti.
Čo sa týka pripravenosti v oblasti vstupných inšpekcií na vonkajších hraniciach EÚ, Slovensko bude mať pôvodným plánom dva priechody na východnej hranici: okrem Vyšného Nemeckého aj Čiernu nad Tisou, pričom oba po technickej stránke vyhovujú normám EÚ.
"Môžem povedať, že Slovensko je dnes jedinou kandidátskou krajinou, ktorá má železničné priecestie podľa predpisov EÚ," uzavrel minister Simon.
Vo fytosanitárnej a veterinárnej oblasti je teda Slovensko podľa ministra pripravené, celkovo v oblasti poľnohospodárstva ostáva ešte "dotiahnuť" budovanie platobnej agentúry a kontrolného systému IACS. V prípade agentúry Simon verí, že "sa zvládne všetko včas, aby farmári nepocítili problém s výplatami platieb".
Budovanie platobnej agentúry, zavádzanie systému IACS a potravinová bezpečnosť boli troma oblasťami, v ktorých EK poslala Slovensku vlani v novembri vážne varovanie a žiadala urýchlenú nápravu.