Štrasburg/Brusel 9. marca (TASR) Skupina europoslancov zo štyroch najsilnejších politických strán vyzvala dnes, aby Európsky parlament sám symbolicky prijal európsku ústavu, ak sa to členským štátom EÚ nepodarí do 1. mája.
"Chceme dať akýsi podnet členským krajinám," vysvetlila iniciatívu britská liberálka Diana Wallisová.
Z právneho hľadiska môžu ústavu schváliť len členské krajiny EÚ v rámci medzivládnej konferencie, ktorá bola prerušená po neúspešnom decembrovom summite v Bruseli.
"Ak vlády nedosiahnu dohodu o návrhu pred 1. májom 2004, ako boli požiadané, potom by ústavná zmluva mala byť symbolicky prijatá na zasadnutí EP," hovorí sa v iniciatíve.
Nie všetci sa však s iniciatívou stotožňujú. "V skutočnosti vydierajú členské štáty, aby prijali unáhlenú dohodu," povedal líder euroskeptických britských konzervatívcov v EP Chris Evans.
Vo všeobecnosti však medzi poslancami prevláda názor, že ústavu treba prijať čo najskôr. Viacerí pripomínajú, že EÚ sľúbila novú ústavu svojim občanom ešte pred júnovými voľbami do EP.
Náznak možného kompromisu o ústave dnes potvrdili dvaja vplyvní nemeckí europoslanci Elmar Brok a Klaus Hänsch. Berlín podľa nich prišiel s návrhom nového systému hlasovania. Rozhodnutie by sa v ňom prijímalo súhlasom 55 percent členských štátov, ktoré by zároveň tvorili 55 percent populácie EÚ.
Britský denník Financial Times dnes informoval, že s týmto návrhom prišlo írske predsedníctvo a že Nemecko je ochotné naň pristúpiť.
Rozhovory o ústave v decembri skrachovali práve na spore okolo systému hlasovania v Rade EÚ. Konvent vo svojom návrhu predpokladal prijímanie rozhodnutí dvojitou väčšinou, ktorú by tvorilo 50 percent členských štátov a 60 percent populácie EÚ.
Poľsko a Španielsko však tento návrh zablokovali, pretože podľa nich oslaboval menšie krajiny a dával príliš veľkú váhu populácii, ktorá je najväčšia v Nemecku.
Podľa systému 55:55 by trojica Nemecko, Británia a Francúzsko nemohla samotná blokovať rozhodnutia, keďže v nich žije len 44 percent obyvateľov rozšírenej únie.
Írski predstavitelia sú však veľmi opatrní a nechcú o zákulisných rokovaniach nahlas hovoriť. "Zatiaľ je príliš skoro hovoriť o zvolaní rokovaní na najvyššej úrovni," povedal írsky diplomatický zdroj.
Írsky premiér Bertie Ahern má na summite v Bruseli 25.-26. marca svojim kolegom podať správu o konzultáciách, ktoré o ústave viedol od začiatku roka a prípadne navrhnúť ďalší postup, napríklad obnovenie rokovaní.
K tomu chce však Írsko pristúpiť len vtedy, keď si bude isté, že dohoda je možná. "Nemôžeme si dovoliť druhý taký summit, aký sme zažili v decembri," povedal írsky zdroj.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab