BRATISLAVA 10. marca (SITA) - Slovensko musí vrátiť Európskemu spoločenstvu (ES) neoprávnene alebo nesprávne použité finančné prostriedky vyplývajúce z finančných memoránd programu PHARE podpísaných pred rokom 1999. Konečnú sumu, ktorú bude musieť SR vrátiť, stanoví Európska komisia (EK) po dokončení auditu projektov financovaných v rámci memoránd programu PHARE od roku 1991 do konca roku 1998. Vláda mala v stredu prerokovať návrh rezortu financií na vyrovnanie finančných záväzkov voči Európskej únii (EÚ), minister financií Ivan Mikloš ho však stiahol z rokovania. Ako po rokovaní uviedol, v návrhu nebol určený presný mechanizmus úhrady záväzkov a spolupodieľanie sa rezervy štátu na úhrade neoprávnene použitých alebo zadržaných zdrojov.
Rezort financií kabinetu v materiáli navrhoval, aby do konca apríla podpredseda vlády pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny ako aj ministri a vedúci ostatných ústredných orgánov štátnej správy spracovali a zaslali splnomocnencovi pre Národný fond (NF) zoznam projektov programu PHARE realizovaných v rámci finančných memoránd podpísaných od roku 1991 do konca roku 1998. Do 10 dní po obdržaní správy z EK by mali zaslať splnomocnencovi pre NF správy o vykonaných auditoch EK s uvedením finančného dopadu na štátny rozpočet. Rezort financií by potom do 30 dní od doručenia požiadavky EK na vyrovnanie záväzku zabezpečil vyrovnanie finančných záväzkov.
Program PHARE bol zriadený ako pomoc kandidátskym krajinám pri príprave na vstup do EÚ. Finančná pomoc programu bola SR poskytovaná od roku 1991. Pred rokom 1999 sa projekty programu realizovali podľa Decentralizovaného implementačného systému. Všetky projekty pritom boli schvaľované EK a dohľad nad ich realizáciou vykonávala Delegácia EK v SR v spolupráci s národnými kontrolnými orgánmi. Zodpovednosť za finančné riadenie jednotlivých finančných memoránd programu PHARE podpísaných po 1. januári 1999 sa potom preniesla na splnomocnenca pre NF.