EÚ by si od slovenskej vlády mala vyžiadať informácie o situácii po posledných nepokojoch Rómov a mala by na Slovensko poslať medzinárodnú dozornú misiu, uviedla dnes na tlačovej konferencii Miranda Vulosantrová, predsedníčka Európskeho rómskeho informačného úradu (ERIO). EÚ musí podľa jej názoru pokračovať v monitorovaní situácie menšín na Slovensku aj po jeho vstupe do EÚ.
Podpory sa zástupcom Rómov dostalo od Zelených zastúpených v Európskom parlamente. Tí sa tiež vyslovili za to, aby Európska komisia aj po 1. máji naďalej sledovala situáciu Rómov v SR.
Rakúska europoslankyňa Mercedes Echererová sa posťažovala na skutočnosť, že Rómovia tak ako predtým nemajú garantovaný prístup k pracovnému trhu, vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti a ubytovaniu. Zároveň sa vyslovila za tzv. pozitívnu diskrimináciu Rómov, aby sa posilnila ich integrácia do slovenskej spoločnosti.
Podľa informácií Vulasantrovej je 80 percent Rómov v SR nezamestnaných, pričom sa v priemere dožívajú o 15 rokov menej ako je priemer.
Vulosantrová tiež informovala o pretrvávajúcich zásahoch slovenskej polície. Tá podľa nej použila proti deťom dokonca aj elektrošoky. Ústredným problémom vo vzťahu k Rómom je však nezamestnanosť. Slovensko preto podľa nej musí viac investovať do politiky zamestnanosti.
Podľa Belgičanky Nelly Maesovej sú Rómovia nielen na Slovensku, ale aj v iných členských štátoch EÚ považovaní za "občanov druhej triedy". Nepokoje v SR po odobratí sociálnej pomoci sú len ďalším krokom k eskalácii, uviedla Maesová.
"Kým budú zásahy proti Rómom považované za delikt gavalierov a nie ako porušovanie ľudských práv, nemôžeme od príslušných politikov očakávať príkladné konanie," vyhlásila podľa agentúry APA europoslankyňa.
ERIO už minulý týždeň vyzval slovenskú vládu na stiahnutie posilnených policajných a vojenských jednotiek z východného Slovenska a obnovenie doterajšieho systému sociálnych dávok pre Rómov.
ERIO je medzinárodnou mimovládnou organizáciu so sídlom v Bruseli, ktorá bojuje za práva rómskej populácie.
5 20 mic juh