S. D., Dubová
Kučeravosť listov je hospodársky najvýznamnejšou hubovou chorobou broskýň, pretože pri silnej infekcii spôsobuje nielen predčasné opadanie napadnutých listov, ale aj výraznú redukciu násady plodov v danom vegetačnom období. Proti kučeravosti listov broskýň zasahujeme preto preventívne buď na jeseň hneď po opadnutí listov, alebo na jar v štádiu nalievania sa púčikov. Tento zmývací postrek sa oplatí urobiť každý rok, lebo nevieme, ako sa vyvinie poveternostná situácia po vypučaní broskýň. Ak je po vypučaní teplé a suché počasie, ďalší postrek už nerobíme, naopak pri chladnom, hmlistom a daždivom počasí urobíme ešte jedno ošetrenie 7 až 10 dní po vypučaní. Na prvý postrek používame meďnaté alebo sírnaté prípravky, na prípadný druhý postrek už len organické fungicídy (Delan, Dithane, Efuzin, Novozir, Syllit).
Ktoré plodiny napáda fúzavka cesnaková?
M. C., Lozorno
Fúzavka cesnaková poškodzuje takmer výhradne cesnak, aj to len zimný, ktorý bol vysadený na jeseň. Súvisí to so spôsobom vývoja škodcu. Prezimuje totiž vo forme dospelých múch v rôznych úkrytoch, ktoré opúšťa skoro na jar, už po prvom oteplení nad 10 stupňov. Aj ochrana proti fúzavke cesnakovej sa preto robí po prvom oteplení. Povolené prípravky (Basudin 600 EW, Karate 2,5 WG, Reldan 40 EC, Sumithion Super) sa aplikujú vo forme postreku, ktorý treba o dva týždne zopakovať. Basudin sa môže použiť aj vo forme zálievky 14 dní po prvom oteplení. Zálievku netreba opakovať.
Ing. JURAJ MATLÁK
Už druhý rok mám vysadené odrody stolového hrozna. Aké sú spôsoby ich rezu?
A. R., Devínska Nová Ves
V druhom až treťom roku po vysadení viniča je vhodné založiť stredné vedenie, a to vypestovaním kmienka do výšky 0,6 až 0,8 metra. Na ňom budú letorasty lepšie rozložené i osvetlené. Postupujeme tak, že z ponechaných jednoročných výhonkov jeden skrátime na 70 centimetrov a druhý zostrihneme na náhradné očko. Na ponechanom výhonku zostanú hore po narašení 2 až 4 očká, ostatné sa olúpu. Výhonok, z ktorého zakladáme kmienik, musí mať hrúbku 0,7 milimetra. V opačnom prípade treba ponechané výhonky zrezať na jeden dvojočkový čapík a jeden jednoočkový čapík. Z očiek, ktoré vyrašia na vrchole ponechaného 0,6- až 0,8-centimetrového jednoročného výhonku potom dopestujeme jedno alebo dve ramená, ktoré sa vyväzujú k opornému drôtu na spôsob kordónu alebo palmety. Skracujeme ich pritom na 4 až 6 očiek. Pri reze nesmieme zabúdať, že pri viniči je korelácia medzi jeho nadzemnou časťou a koreňmi. Veľkosť nadzemnej časti musí byť preto priamo úmerná koreňovej sústave. Ing. PETER DRÁČ