Bratislava 15. marca (TASR) - Po vstupe Slovenska do Európskej únie vzrastie colné zaťaženie priemyselných výrobkov dovážaných z nečlenských krajín novej rozšírenej únie z terajších 1,19 % až na 2,60 %.
Vyplýva to zo súhrnných materiálov Ministerstva hospodárstva (MH) SR s tým, že po nutnom zvýšení colnej ochrany sa takmer zdvojnásobia aj výbery cla. Z cla uvaleného na dovozy z tretích krajín totiž Slovensko vyberie ročne až takmer 4,4 miliardy Sk, keď doteraz to bolo asi len dve miliardy korún.
Po prevzatí obchodno-politického režimu EÚ budú pritom najvyššej colnej ochrane podliehať produkty potravinárskeho priemyslu. Priemerné colné zaťaženie potravín bude až 28,35-%, čo predstavuje nárast v porovnaní so súčasným colným zaťažením až o 23,14 % viac. Výrazný nárast zaznamená aj colné zaťaženie produkcie chemického priemyslu, zo súčasných 1,43 na 7,23 %, a taktiež colné zaťaženie produkcie hutníckeho priemyslu pri zvýšení z 2,25 na 7,32 %.
Okrem toho EÚ využíva aj dodatočné colné zaťaženie. Najvyšším dodatočným clom z ochranných opatrení je zaťažený import produkcie hutníckeho priemyslu, kde z celkového predpokladaného cla v objeme 427 miliónov Sk tieto clá pokrývajú až 53 %.
Vstupom Slovenska do EÚ sa ale minimalizuje aj pôvodná funkcia cla ako fiškálneho prostriedku, ktorý navršuje príjmovú zložku štátneho rozpočtu. Z hodnoty vybraného cla sa totiž až 75 % bude odvádzať do spoločného rozpočtu EÚ a dodatočné clo z ochranných opatrení sa bude odvádzať do spoločného rozpočtu v plnej výške. Clo bude plniť funkciu jedného z hlavných ochranných nástrojov obchodnej politiky.