Už o 45 dní sa Slovensko stane právoplatným členom Európskej únie. Tento fakt spolu s informáciami o pripravovanom spoplatnení vysokoškolského štúdia na Slovensku spôsobil, že čoraz viac študentov zháňa informácie o vysokoškolskom štúdiu v zahraničí.
Na bezplatnú telefonickú linku o Európskej únii každý deň zavolá okolo 400 občanov, väčšina sa pýta na podmienky štúdia a práce po vstupe do únie. Na zvýšený dopyt po informáciách zo strany študentov upozorňuje aj ministerstvo školstva. "Obracajú sa na nás častejšie, ako v nedávnej minulosti. Pýtajú sa najmä na možnosti a podmienky štúdia na zahraničných vysokých školách, osobitne v štátoch Európskej únie," potvrdil SME riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania na ministerstve Peter Plavčan. Preto ministerstvo pripravilo odborný materiál s radami, čo majú mladí ľudia urobiť, aby mohli bez problémov študovať v zahraničí.
Podľa neho je najdôležitejšie vedieť, že ak sa od mája tohto roka stanete študentom v inom členskom štáte, budete mať rovnaké práva aj povinnosti ako študenti tohto členského štátu. "Ak členský štát prispieva svojim študentom na vzdelávanie, napríklad na školné, majú na tento príspevok právny nárok aj študenti z iných členských krajín, teda aj zo Slovenska," vysvetľuje Plavčan. Upozorňuje však, že sa to týka len vzdelávania, a nie príspevkov štátu na ubytovanie alebo stravu.
Preto sa rovnosť prístupu týka školného. Pre našich študentov budú platiť rovnaké predpisy ako pre domácich. Ak platia školné, rovnaké bude musieť zaplatiť aj študent zo Slovenska. Ak neplatia, nebude platiť ani náš študent.
Plavčan ešte radí: "Výška školného je taká rozličná, že študentom odporúčam, aby si ju dopredu poriadne preverili na vysokej škole, na ktorú sa chystajú ísť študovať."
Výška školného sa totiž v členských štátoch Európskej únie pohybuje v rozpätí od 400 do 5000 eur. Sú však aj členské štáty, kde sa školné neplatí, a na niektorých študijných programoch na renomovaných univerzitách je školné dokonca ešte aj vyššie.
Vysokoškolské štúdium v zahraničí je finančne náročné, a to platí aj o krajinách, kde nie je školné. Nie každý si ho môže dovoliť a takmer každý štát vyžaduje od cudzincov vyhlásenie, že majú k dispozícii dostatok peňazí.
Uvažujete o štúdiu v zahraničí?
Áno, už si ho aj vybavujem | 25 % |
Áno, ale zatiaľ naozaj len uvažujem | 22 % |
Neviem sa rozhodnúť, chýbajú mi informácie | 12 % |
Nie, je to pre mňa drahé | 15 % |
Nie, nemám o štúdium vonku záujem | 26 % |
Zdroj: internetová anketa denníka SME, 2650 účastníkov