- Zistite si, ktorá vysoká škola v zahraničí poskytuje študijné programy, o ktoré máte záujem, a zistite si o nej čo najviac: Je štátom uznaná? Poskytuje študijné programy, ktoré sú akreditované? Spĺňa vybraný študijný program vaše predstavy?
- Nezabúdajte na to, že okrem študijných programov, ktoré vedú k získaniu stupňa vzdelania (bakalár, magister), vysoké školy v únii poskytujú aj veľký počet vzdelávacích aktivít, kde síce získate nové poznatky, ale stupeň vzdelania nie - získate len osvedčenie o absolvovaní kurzu.
Uznanie vzdelania
- Ak sa hlásite na vysokoškolské alebo vyššie štúdium (napr. doktorandské) v zahraničí, potrebujete uznať vzdelanie, ktoré ste získali na Slovensku. Podmienky uznania vzdelania pred vstupom do únie sa však nelíšia od podmienok po vstupe. Slovensko je totiž od roku 1997 signatárom Lisabonského dohovoru o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne.
- Podľa tohto protokolu sa porovnáva vaše vzdelanie s požiadavkami na prijatie v jednotlivých členských štátoch, a podľa potreby vám môžu niekde predpísať prijímacie skúšky alebo vykonanie čiastkových skúšok. Prijímacie konanie na vysokých školách v členských štátoch únie totiž nie je ani zďaleka jednotné.
Štipendium
- V niektorých štátoch poskytuje štipendium ministerstvo školstva, vo veľkom počte však aj samotné vysoké školy. Štipendium môžete získať ešte skôr, ako vycestujete.
- O štipendium sa môžete uchádzať buď prostredníctvom programov dvojstrannej medzinárodnej spolupráce (napr. MŠ SR ponúka Akciu Slovensko - Rakúsko), alebo prostredníctvom ponuky jednotlivých vysokých škôl z členských štátov únie. Ich ponuky sústreďuje a zverejňuje Slovenská akademická informačná agentúra (www.saia.sk).
- Štipendií je veľa, ale nezabúdajte na to, že z nich nebudete môcť financovať všetky náklady spojené so štúdiom, a už vôbec nie celé štúdium. Preto musíte mať aj vlastné peniaze.
Upozornenie: Právne normy únie sa neuplatňujú v oblasti zdravotnej pomoci a v sociálnej oblasti, ak ide o dávky, ktoré sa zvyčajne poskytujú po preskúmaní ekonomických prostriedkov žiadateľa (u nás napr. sociálne štipendium). Aj tu však jestvujú výnimky, ak ide o oblasti: choroba a materstvo, pracovné úrazy, choroba z povolania, dávky v invalidite, starobné dôchodky, pozostalostné dávky, podpory pri úmrtí a dávky na dieťa.
Poistenie
- Pred odchodom na štúdium si nezabudnite vybaviť zdravotné poistenie - inak si totiž budete musieť v prípade nehody alebo choroby hradiť liečbu sami. Zdravotné poistenie si môžete vybaviť v komerčnej poisťovni na Slovensku, ale aj v štáte, do ktorého cestujete.
- Ak uzatvoríte poistenie v komerčnej poisťovni na dobu viac ako šesť mesiacov, môžete sa odhlásiť z povinného poistenia v zdravotnej poisťovni. Ak idete do zahraničia len na tri mesiace, musíte byť povinne poistení v zdravotnej poisťovni, a aj v komerčnej poisťovni doma alebo v zahraničí.
- Ak sa poistíte v zahraničnej poisťovni, zdravotnej poisťovni treba predložiť overený preklad poistenia.
- Dĺžka zdravotného poistenia je neobmedzená, tak sa poistite na celú dĺžku pobytu.
Povolenie na pobyt
- Keď už vo vybranom štáte únie budete, máte právo v ňom žiť. Ak však budete študovať dlhšie ako tri mesiace, potrebujete povolenie na pobyt. Jeho udelenie je podmienené zápisom na vysokú školu, preukázaním finančných prostriedkov na živobytie a potvrdením o zdravotnom poistení, ktoré preukážete v danom štáte na polícii.
- Ako "legálnych" študentov vás môžu sprevádzať aj manželia alebo manželky a deti, a to bez ohľadu na to, akej sú národnosti.
Diplom
- Ak úspešne doštudujete a dostanete vysokoškolský diplom, nezabudnite si ho dať overiť! V každom členskom štáte je oprávnený orgán, kde vám na zadnú stranu diplomu, ale aj ostatných dokladov o štúdiu dajú pečiatku s nápisom apostila. Bez nej váš diplom alebo iný doklad o vzdelaní nebude na Slovensku platný!
- Adresy oprávnených orgánov nájdete na internetovej adrese: www.hcch.net/e/members/members.html