Berlín 16. marca (TASR) - Kvôli rozkolu v Zväze maďarských spisovateľov netreba smútiť, pretože takáto organizácia aj tak nebola zlučiteľná s plurálnou demokraciou, keďže vnucovala demokratom i fašistom pôsobenie v tom istom prostredí. V tomto duchu informoval dnes čitateľov nemeckého denníka Berliner Zeitung o afére v profesijnej organizácii uznávaný maďarský literát István Eörsi.
Podľa jeho slov sa maďarská pravica v záujme opätovného volebného víťazstva spája s "takými duchmi minulosti, akých v Nemecku na večné časy vyhnali z politického života".
Škandál sa začal na vlnách rozhlasovej stanice Tilos Rádió, pokračoval kontroverznými výrokmi poeta Kornéla Döbrenteiho v tomto médiu a vyvrcholil odchodom desiatok špičkových spisovateľov zo zväzu.
István Eörsi hovorí o "búrke v pohári vody", ktorú osobne sleduje zvonku, pretože už na úsvite spoločenských zmien v krajine opustil rady Zväzu maďarských spisovateľov. Vtedy ju považoval za akýsi opasok, za pomoci ktorého štátostrana presadzovala svoju vôľu v radoch spisovateľov. Zároveň však tušil, že bez strany bude mať rozhodujúce slovo väčšina a keďže poznal niekoľko z jej vplyvných predstaviteľov, vrátane spomínaného básnika, vedel, že to s nimi takisto nemusí byť príjemné.
Desiatky maďarských prozaikov, poetov a literárnych vedcov sa rozhodli pre vystúpenie zo zväzovej organizácie na protest voči faktu, že ich kolegu, básnika Kornéla Döbrenteiho, ktorý sa opakovane nevyvaroval prejavov antisemitizmu, vedenie zväzu odmietlo vylúčiť z vlastných radov.
Básnik Kornél Döbrentei predniesol podľa kritikov 11. januára vo vysielaní rozhlasovej stanice Tilos Rádió štvavý, sotva zakódovaný antisemitsky ladený prejav, ktorým prekročil údajne všetky hranice. Dvadsaťpäť autorov preto už skôr vyzvalo predsedníctvo zväzu, aby sa od tohto člena dištancovalo. Keďže sa tak nestalo, z organizácie oficiálne vystúpilo najskôr 10 a neskôr aj ďalších 84 členov. Sú medzi nimi osobnosti ako Péter Esterházy, Ákos Kertész, György Konrád, niekdajší minister kultúry a predseda maďarského PEN klubu Gábor Görgey a Péter Nádas.
K iniciatíve sa pripojil aj Bratislavčan Lajos Grendel a viacero maďarsky píšucich autorov z rumunského Sedmohradska a srbskej Vojvodiny.
O prejavoch latentného antisemitizmu v Maďarsku píše v súvislosti s predmetnou kauzou aj mníchovský denník Süddeutsche Zeitung.
Predsedníctvo i celoštátny výbor zväzu zaujali najskôr v kauze postoj, v zmysle ktorého sa budú v súlade s doterajšou praxou vyhýbať akýmkoľvek politickým extrémom a nemienia pôsobiť sťaby polícia, kontrolujúca myšlienky a názory jednotlivých členov organizácie. Najvyšší predstaviteľ zväzu Márton Kalász však kauzu neskôr zhodnotil ako špinavú kampaň, ktorej cieľom je zdiskreditovať, pošpiniť a zlikvidovať organizáciu.
Döbrenteiho v sobotu na budapeštianskom letisku požiadali o opustenie paluby lietadla britskej spoločnosti British Airways, s ktorým mal cestovať do Londýna, aby pokračoval na prednáškové turné do USA. Poet využil neskôr letecké spojenie cez Frankfurt nad Mohanom a označil krok pilota britského stroja za diskrimináciu.
Podobné opatrenie je výlučne v právomoci šéfpilota lietadla a používa sa obvykle, ak cestujúci "nie je v primeranom stave na cestu". Môže to byť kvôli pôsobeniu rôznych liekov, návykových látok a podobne. Britské zdroje príčiny tohto kroku nekonkretizovali s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Maďarská opozícia však vyzvala vládu, aby kauzu prešetrila. Hovorca kabinetu konštatoval, že nejde o prípad v pôsobnosti vlády.