Bratislava 16. marca (TASR) - Vedomosti deviatakov základných škôl (ZŠ), ktorí chcú pokračovať v štúdiu na gymnáziu, sa v jednotlivých regiónoch Slovenska výrazne nelíšia. Vedomosti priemerného deviata zo slovenčiny sú na dvojku, v matematike je to horšia trojka.
Vyplýva to z výsledkov celoslovenského jednotného monitoringu deviatakov Monitor 9, ktorý sa uskutočnil 10. februára na 1324 ZŠ. "Plný počet bodov oboch skúšobných testov dosiahli z celkového počtu 15 979 školákov iba dvaja deviataci - Zuzana Révajová a Filip Sucháč zo ZŠ v Leviciach," povedal dnes na stretnutí s novinármi štátny tajomník Ministerstva školstva (MŠ) SR František Tóth.
Maximálny počet bodov z matematiky dosiahlo 28 deviatakov. Najviac - 1928 školákov získalo v matematických testoch sedem bodov z celkových 20 bodov. Priemerne účastníci testu získali deväť bodov, čo podľa Tótha zodpovedá horšej trojke. Najvyšší priemerný počet dosiahnutých bodov z matematiky bol v Nitrianskom kraji (9,24 bodu) a najnižší v Banskobystrickom kraji (7,94 bodu). Úspešnosť deviatakov v matematických testoch nebola ani 50-percentná. Tóth v tejto súvislosti pripustil, že existuje disproporcia medzi tým, čo matematická akademická obec žiada od žiakov a čo v skutočnosti vedia. "Test bol pravdepodobne ťažký," poznamenal Tóth, podľa ktorého sa aj zostavovatelia testov musia naučiť, čo môžu skúšať.
V testoch zo slovenského jazyka a literatúry boli deviataci úspešnejší - maximálny počet bodov zo slovenčiny dosiahlo 137 žiakov. "Až 5 percent detí, ktoré dosiahli maximum, malo na polročnom vysvedčení zo slovenčiny trojku," upozornil Tóth. Najviac, 2408 školákov získalo v testoch zo slovenčiny 21 bodov z celkových 25 bodov. V priemere účastníci testu získali 20 bodov, čo zodpovedá podľa Tótha dvojke. Najvyšší priemerný počet dosiahnutých bodov zo slovenského jazyka a literatúry bol v Prešovskom kraji (20,21 bodov) a najnižší v Bratislavskom kraji (19,19 bodu).
Do celoslovenského monitoringu sa zapojilo aj 991 žiakov zo 112 škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Maximálny počet bodov dosiahlo 87 žiakov. Najvyšší priemerný počet bodov dosiahnutý z maďarského jazyka a literatúry mali žiaci v Trnavskom kraji (20,53 bodu) a najnižší v Nitrianskom kraji (18,98 bodu).
Do Monitoru 9 sa tento rok zapojila takmer štvrtina deviatakov, ktorí chcú pokračovať štúdiu na gymnáziu. Výsledky testov by sa mali podľa Tótha sa stať jedným z kritérií pri prijímaní na SŠ. Predpokladá, že do štyroch rokov by mohli SŠ prijímať deviatakov na základe výsledkov Monitoru 9. MŠ SR by malo v budúcom roku do testovania vedomosti žiakov investovať tri milióny korún, čo je o milión Sk viac ako v tomto roku. Podľa predbežných odhadov by sa do Monitoru 9 malo zapojiť 40 000 deviatakov.