BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Vedomosti deviatakov základných škôl nie sú zlé, no mohli by byť aj lepšie. Preukázal to tohtoročný celoslovenský monitoring, v ktorom si žiaci zmerali sily v matematike a slovenskom jazyku, respektíve v jazyku maďarskom. Ako na tlačovej besede informoval štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth, z výsledkov testovania vyplýva, že priemerne získaný počet z matematiky bol 9 z 25 bodov. Lepšie dopadli deviataci v slovenčine a maďarčine, v ktorých získali priemerne 20 bodov. Z celkového počtu
15 979 testovaných deviatakov, ktorí sa hlásia na gymnáziá, maximum z oboch predmetov dosiahli len dvaja žiaci - Zuzana Révajová a Filip Sucháč z Levíc.
Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Vladimír Repáš pred novinármi zdôraznil, že Monitor 9 nebol stanovený na zisťovanie vedomostí. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť rebríček medzi deviatakmi, aby sa v budúcnosti mohlo stať toto testovanie kritériom pre prijatie na stredné školy. S výsledkami slovenčiny a maďarčiny je spokojný. Horšie výsledky z matematiky podľa neho súvisia s tým, že autori sa pri testoch nezamerali na štandardné príklady.
Maximálny počet bodov z matematiky dosiahlo 28 žiakov. Maximum zo slovenčiny a literatúry malo 137 žiakov a z maďarčiny 87 deviatakov. Najlepšie v monitorovaní z matematiky dopadol Nitriansky kraj a najhoršie Banskobystrický. Zo slovenčiny získali najlepšie priemerné výsledky žiaci Prešovského kraja a najhoršie Bratislavského kraja. Z maďarského jazyka boli najlepší v Trnavskom kraji a najhorší v Nitrianskom.
Ako dlho potrvá, kým budú riaditelia stredných škôl výsledky monitoringu akceptovať, je otázne. Štátny tajomník rezortu školstva očakáva, že to potrvá ešte štyri až päť rokov. Vyhláška pre prijímanie platná na tento rok však už umožňuje riaditeľom, aby do kritérií prijímania zahrnuli aj výsledky Monitoru 9. Kritériá prijímačiek musia zverejniť do 20. marca a následne sa budú môcť rodičia a žiaci do 1. apríla rozhodovať na akú strednú školu podajú prihlášku.