Brusel 16. marca (TASR) Boj Európskej únie proti terorizmu bude účinný len vtedy, keď budú členské štáty dôsledne uplatňovať opatrenia, ktoré už dohodli a schválili. Takéto posolstvo adresuje lídrom európskej dvadsaťpäťky na budúcotýždňovom summite v Bruseli Európska komisia, ktorá dnes v rozšírenom zložení rokovala o terorizme.
Okrem nedostatočného uplatňovania už dohodnutých nástrojov kritizovala dnes komisia tiež slabú spoluprácu bezpečnostných zložiek jednotlivých štátov a výmenu informácií.
Chladne sa postavila k nápadu vytvoriť nový post európskeho koordinátora či komisára proti terorizmu, navrhla však, aby lídri na budúci týždeň v predstihu politicky deklarovali solidaritu medzi členskými štátmi v prípade útokov a hrozieb, s ktorou počíta zatiaľ neschválený návrh európskej ústavy. Táto klauzula solidarity by členské štáty zaväzovala poskytnúť všemožnú pomoc krajine EÚ, ktorá sa stala terčom útoku.
Čo skutočne potrebujeme je, aby členské štáty začali brať situáciu vážne a preberali dohodnuté európske pravidlá do národnej legislatívy, povedal po rokovaní hovorca EK. Pripomenul, že viaceré krajiny ešte stále neprevzali jednotný európsky zatykač, hoci tak mali urobiť 1. januára 2004.
Budúci slovenský komisár Ján Figeľ, ktorý sa na dnešnej diskusii zúčastnil, má rovnaký názor. Žiaľ často až tragické udalosti vytvoria situáciu pre konsenzus v citlivých témach bezpečnosti, ani to však nestačí, pretože rozhodnutie je potrebné uviesť do praxe a je pravda, že viaceré krajiny dodnes nerealizovali to, k čomu sa zaviazali, povedal novinárom.
Okrem toho je dôležité zlepšiť spoluprácu inštitúcií, ktoré majú na starosti bezpečnosť.
Ide o policajné a spravodajské zložky, súdnictvo, ale aj európske inštitúcie, ktoré sa v týchto oblastiach vytvorili (Europol, Eurojust). Vo viacerých krajinách málo komunikujú, dokonca existujú príklady rivality, preto je boj s terorizmom dodnes málo účinný, zdôraznil Figeľ.
Zlepšenia v týchto oblastiach sú podľa neho dôležitejšie ako vytváranie nových postov bez jasného postavenia, úloh či právomocí. Komisia preto v pracovnom dokumente pre členské štáty zdôraznila okrem iného potrebu kvalitatívneho a kvantitatívneho zlepšenia pri výmene informácií.
Dokument zdôrazňuje tiež potrebu lepšie uplatňovať legislatívu proti praniu špinavých peňazí a financovaniu teroristických skupín, účinnejšie chrániť hranice a dopravnú i telekomunikačnú infraštruktúru voči teroristom. Bojovať treba aj proti príčinám a koreňom terorizmu pomocou rozvojovej pomoci, opatreniami proti korupcii či extrémizmu.
Zoznam návrhov EK, ako aj írskeho predsedníctva v únii, prediskutujú v piatok na mimoriadnom rokovaní ministri spravodlivosti a vnútra a v pondelok na riadnej schôdzke šéfovia diplomacií. Spoločný dokument potom dostanú 25. a 26. marca na summite lídri krajín únie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed