Máte Windows 9x, používate UPC Chello a internet je stále pomalý?
Káblová spoločnosť UPC, ktorá zabezpečuje od leta minulého roku službu Chello, teda vysokorýchlostný internet, prišla naozaj so zaujímavou ponukou, ktorá je v súčasnosti však limitovaná na technické vybavenie, čo je pravdaže mimo užívateľov. V praxi to znamená, že ak ste v lokalite, kde nie sú naťahané vhodné káble pre obojsmernú komunikáciu, internet od spoločnosti UPC nebudete mať hneď. Ak máte PC a informáciu od UPC, že je možné vás pripojiť k internetu, máte po problémoch.
S pripojením cez Windows 98 a sieťou Chello bolo sťahovanie programov z väčšiny stránok, aj domovských, pomalé. Windows 9x8 má totiž implicitne nastavenú rýchlosť pre dial-up, čo znamená, že pri používaní služby vysokorýchlostného pripojenia na internet, sťahovanie súborov nemusí ísť tak rýchlo, ako to hovorí reklama. Vyriešiť tento problém nepomohla ani technická konzultácia s poskytovateľom, kde technici nevedeli túto otázku korektne zodpovedať, preto po prehľadávaní mnohých www stránok sme dospeli k tomuto kľúču.
V registroch Windows treba zmeniť, resp. nastaviť vyššiu hodnotu pre TCP, čím rýchlosť potom bude až o 50% vyššia. Kliknite teda na lištu nástrojov Štart (Start) > Spusti (Run), kde zadáte príkaz regedit. Po zobrazení okna editora registrov (regedit.exe) treba myšou vyhľadať kľúč:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Current ControlSet\Services\VxD\MSTCP
Tu treba pravdaže kliknúť priamo na MSTCP (nie na jeho podkľúče). V pravom okne uvidíte rôzne hodnoty, z ktorých pre navýšenie TCP (aj keď tomu nerozumiete, na veci to nič nemení, návod slúži ako recept) potrebujeme nastaviť hodnotu pre kľúč DefaultRcvWindow. Môže byť, že tento kľúč už existuje; ak áno, klikneme v pravom okne na DefaultRcvWindow pravým tlačidlom myši, vyberieme Modify a do dolného textového okna Value Data zadáme hodnotu 32767. Ak kľúč DefaultRcvWindow neexistuje, klikneme na MSTCP pravým tlačidlom myši, vyberieme New > DWORD Value a ako názov uvedieme DefaultRcvWindow. Ako prideliť hodnotu 32767 viď vyššie uvedené kroky.
Tipy pre pravidelnú údržbu
Pre pravidelnú údržbu počítača je potrebné často robiť isté operácie, ktorým tí jednoduchší užívatelia ani nerozumejú. Preto sa v nasledujúcich tipoch budeme venovať istým základným krokom, ako udržiavať počítač v skvelom stave a ako sa vyhýbať možným problémom. Ako prvý tip bude mazanie nepotrebných súborov.
* Ak inštalujete program, píšete vo Worde, či vykonávate rôzne operácie, v adresári pre dočasné ukladanie súborov sa hromadia súbory, ktoré po reštarte počítača či jeho havárii obyčajne ostanú na disku. Tieto súbory treba pravidelne mazať podobne, ako keď vyhadzujete smeti. Súbory dočasného charakteru sa ukladajú v adresári C:\Windows\TEMP, prípadne, ak používate Windows XP alebo Windows 2000, bude to TEMP adresár v systémovom priečinku Windows (môže byť C:\WINNT a pod.), kde sa zhromažďujú súbory, ktoré potom zaberajú zbytočný priestor. Súbory s príponou *.TMP možno taktiež vymazať - stačí ich vyhľadať cez menu Štart (Start) > Nájsť (Find) > Súbory alebo priečinky (Files or Folders), kde ako reťazec pre hľadanie uvediete *.TMP.
* Systém Windows používa knižnice DLL, v ktorých sú rôzne potrebné dáta, ktoré používajú programy. DLL knižnice sa často duplikujú, keďže jednu môžu používať aj viaceré programy, ďalej nielen DLL knižnice sú tŕňom v oku, často aj rôzne PDF či HTM dokumenty. Môže nastať i situácia, že ste nejaký program stiahli z internetu dvakrát a pre tento účel je najlepšie použiť freeware utilitu Clonespy, ktorú nájdete na stránke http://www.webattack.com/get/clonespy.html. Tento malý zázrak vyhľadá duplicitné súbory a pritom nemusíte za program nič platiť. Zbaviť sa nepotrebných či duplicitných súborov je potrebné pre "očistenie taniera", z ktorého "po konzumácii jedla" budete naďalej jesť a kvôli hygiene je ho nutné udržiavať čistým.
* Ak často pracujete s internetom, Internet Explorer načítava stránky, ktorých obsah ostane na disku. Z menu Ovládací panel (Control Panel) treba vybrať Možnosti internetu (alebo, ak máte anglickú verziu, Internet Options z menu IE > Tools), tu hneď v okne (tlačidlo General [Všeobecné]) treba vybrať Vymazať súbory (Delete Files). Najlepšie je to robiť automaticky, hoci treba zvážiť, či to naozaj chcete, lebo ak načítané stránky ostanú na pevnom disku, budete ich môcť prezerať kedykoľvek bez prihlásenia sa na internet. Ale ak ste citliví na kolegov či na šéfa a nechcete, aby vedeli, aké stránky navštevujete, v tom istom okne Internet Options treba navoliť tlačidlo Pre pokročilých (Advanced) a niekde pri ikone zámku (bezpečnosť) zaškrtnúť myšou Vyprázdniť priečinok so súbormi internetu, keď je prehliadač ukončený (Empty internet files folder when browser is closed).
* Môže sa stať, že počítač vypnete agresívne, nastane výpadok elektriny či iná nemilosť, kedy počítač zamrzne. V takýchto prípadoch ostáva často narušená integrita disku, pravdaže, nie fyzická, skôr softvérová, hoci i fyzické poškodenie môže nastať, ak sa pri vypnutí počítača pohybovala hlavička pevného disku. Preto je potrebné pravidelne spúšťať program Scandisk, ktorý kontroluje integritu diskov a nájsť ho možno v menu Programy (Programs) > Príslušenstvo (Accessories) > Systémové nástroje (System Tools), alebo do okna Štart (Start) > Spusť (Run) zadajte príkaz Scandskw.exe.
* Aj keď v počítači je možné mať hromadu programov, tie často robia iba problémy, lebo zapisujú kadečo do registrov. Niektoré z nich bývajú rezidentné a niekedy sa môžu navzájom biť. Pod pojmom "rezidentné" máme na mysli, že sú aktuálne načítané v pamäti, sú teda aktívne a vidieť ich na lište nástrojov (kde sú umiestnené hodiny, kalendár atď.) Takéto programy, napr. Real Player, sa automaticky inštalujú na panel nástrojov a často tam ani nie sú potrebné. Ak ich deaktivujeme, systém môže byť stabilnejší, aj pamäť sa uvoľní a veľakrát nie je ani dobre, aby tieto programy boli aktívne, ak ich nepoužívate. Pre odstránenie týchto programov je najlepšie spustiť program msconifg.exe, ktorý sa nachádza v systémovom priečinku C:\WINDOWS\SYSTEM\, nám však pravdaže postačí napísať jeho názov do okna Spusť (Run) v menu Štart, čo nás privedie do okna s tlačidlami hore ako menu, kde vyberieme Startup. Ako vidieť na obrázku, aktiváciu programu anulujeme tým, že klikneme myšou na štvorček vľavo, kde, ak je štvorček zaškrtnutý, program bude po spustení Windows aktívny, ak je nezaškrtnutý, nebude sa aktivovať. Týmto docielime vyššiu stabilitu a lepšiu spoľahlivosť systému v prípade, že sa niektoré aktívne programy budú biť.
* Administratívu treba vykonať aj so súbormi aplikácie Microsoft Outlook. Pozrite sa do adresára C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch a vymažte súbory s príponou *.TMP alebo súbory ŇXXXX.tmp.
* Inštalovali ste Windows? Do registrov sa často zapisujú dáta a registre naberajú na objeme. Registre nájdete v adresári C:\Windows pod názvom User.dat a System.dat. Potrebná je komprimácia registrov. Súbor User.dat obsahuje najmä užívateľské nastavenia a System.dat systémové. Hneď po inštalácii Windows môžu mať oba súbory každý iba niečo menej než 1 MB, po inštalácii rôznych programov sa zväčšuje najmä súbor System.dat, ktorý môže mať až niekoľko MB. V praxi to znamená, že Windows musí načítať povedzme 8 MB dát, čo trvá čas, preto je lepšie, keď použijeme komprimáciu, ktorú docielime pomocou program scanreg, resp. príkazom scanreg /opt z prostredia DOS (nie z okna DOS vo Windows). Reštartujeme teda systém, ale najskôr si poznačíme veľkosť oboch súborov, aby sme vedeli, nakoľko bola komprimácia úspešná, potom po reštarte PC podržíme klávesu Ctrl alebo F8 a vyberieme voľbu 6 - Safe Mode Command Prompt Only, prípadne, ak používate slovenskú/českú verziu Windows 9x, vyberte číslo 6. Potom prejdete do adresára C:\Windows príkazom:
cd C:\Windows
kde zadáte horeuvedený príkaz (scanreg /opt). Po jeho aplikovaní budú registre o niečo menšie. Pre možnosti kvalitnejšej komprimácie registrov existujú aj komerčné programy, napr. Fix-It Utilities (http://www.ontrack.com/) a iné, nám však musí stačiť možnosť samotného systému Windows, o ktorej treba vedieť a ktorú treba využívať. Po aplikácii príkazu treba reštartovať systém.
* V systéme Windows treba aspoň raz do mesiaca (závisí to od počtu inštalovaných a deinštalovaných programov/súborov) uskutočňovať defragmentáciu disku. Pod defragmentáciou máme na mysli poukladanie súborov vedľa seba, čo môžeme pripodobniť k poukladanému šatstvu v skrini. Čím väčší neporiadok, tým väčšia pravdepodobnosť, že disk bude pracovať pomalšie, lebo súbory roztrúsené po celom disku musí hlavička disku hľadať. Defragmentáciu uskutočníte príkazom defrag.exe, ktorý stačí zadať do okna Spusť (Run). Program síce pracuje pomaly - ak máte veľký disk, tak i niekoľko hodín, ale urobí užitočnú prácu. Ďalej je možné stiahnuť ďalšie programy špeciálne určené pre defragmentáciu, ktoré poukladajú vedľa seba najčastejšie používané súbory, súbory podľa prípony a pod. Kvalitný defragmentačný program má už spomínaný balík Fix-It Utilities, prípadne iné.
* Ak používate Kôš, treba ho pravidelne vyprázdňovať. V koši sa totiž hromadia vymazané súbory, ktorých jediným cieľom je, aby ste ich mohli získať späť, inak sú nepotrebné. Na Kôš treba kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť Vyprázdniť...(Empty...).
* Ak máte potrebu zmeniť alebo sprehľadniť aktuálne ikony, dobre bude vedieť, kde sa tieto pôvabné obrázky ukrývajú. Potrebné je kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu programu, vybrať tlačidlo Shortcut hore, kliknúť na Zmeniť ikonu (Change Icon), potom na tlačidlo Hľadať (Browse), kde navolíte cestu k DLL súboru/súborom s ikonami, napr. C:\WINDOWS\Moricons.dll. Budete vidieť množstvo ikôn, z ktorých si vyberiete tú pre vás najpôvabnejšiu.
Ikony v systéme Windows sa ukrývajú v týchto súboroch:
C:\WINDOWS\SYSTEM\COOL.DLL
C:\WINDOWS\SYSTEM\SHELL32.DLL
C:\WINDOWS\SYSTEM\USER.EXE
C:\WINDOWS\MORICONS.DLL
C:\WINDOWS\PROGMAN.EXE
C:\WINDOWS\WELCOME.EXE
Ultimate Boot CD
Možno čitateľov Windows zaskočíme, keď im ponúkneme do pozornosti program Ultimate Boot CD, ktorý sa nachádza najmä na linuxovských portáloch - avšak, ak vám havaruje disk, niet čo ľutovať, že máte takéto CD. Program, ktorý stiahnete zo stránky http://www.ultimatebootcd.com/ a ktorý nájdete aj na portáli http://freshmeat.net, je určený pre rôzne "záchranárske" veci, nielen diagnostiku. Výrobcovia pevných diskov ponúkajú rôzne utility a diagnostické programy pre prácu s diskami, Ultimate Boot ich obsahuje všetky dohromady, aspoň od tých najväčších výrobcov. Ultimate Boot CD je osobným projektom autora, čo znamená, že je voľne šíriteľný a aj používateľný a sa nepredáva, hoci je možné si objednať CD za malý poplatok. Ak si stiahnete ISO súbor Ultimate Boot CD z horeuvedených stránok, napálite ho na CD (ako image súbor), po štarte z CD uvidíte obrazovku, z ktorej budete môcť:
* Diagnostikovať disky IBM/Hitachi, Maxtor/Quantum, Western Digital, Seagate, Fujitsu, Samsung (Ultimate Boot CD obsahuje pravdaže utility od výrobcu, takže ich vôbec netreba sťahovať dodatočne).
* Spravovať disky IBM/Hitachi, zväčšovať/zmenšovať diskové oddiely, klonovať pevný disk, použiť FDISK (lepší ako ten vo Windows) atď.
* Uskutočniť diagnostiku pamäti.
* Spustiť linuxovské aplikácie (Tom's Boot Disk, spustiť Offline NT Password a editor registrov).
* Získať informácie o systéme, použiť bezplatný antivírusový program F-Prot, spustiť systém a pod systémom DOS prečítať diskový oddiel NTFS (Windows NT, Windows 2000, Windows XP).
Ak nebudete spokojní s balíkom Ultimate Boot CD, na domovskej stránke môžete vyhľadať samostatné balíky od výrobcov aj s internetovou adresou, takže netreba nič vyhľadávať v manuáloch. Ale často, ak používate Windows XP či Windows 2000, sa môžete ocitnúť v situácii, že disk alebo systém havaruje z rôznych príčin a vy sa nebudete môcť dostať k dátam. NTFS Reader pre DOS je freeware a balík Ultimate Boot CD ho obsahuje, takže sa niet čoho obávať.
Na domovskej stránke aplikácie NTFS Reader pre DOS je aj bootovateľná disketa a NTFS Reader podporuje IDE/ATA/SCSI disky, disky väčšie ako 8 GB, čítanie NTFS (nie zapisovanie), sprístupnenie FAT16 a FAT32 pre čítanie/zapisovanie, zobrazovanie dlhých názvov a NTFS Reader, aj keď ide o program pre DOS, možno používať aj v systéme Windows 3.1 či Windows 9x.
Ultimate Boot CD beží nezávisle od operačného systému na pevnom disku a pre vytvorenie CD je pravdaže potrebný nejaký ten operačný systém, softvér pre napaľovanie a napaľovačka. Ak napaľovačku nemáte, ISO súbor, ktorého veľkosť je okolo 50 MB, vám určite niekto napáli za fľašku vína. Ak po napálení systém nedokáže nabehnúť z CD a používate CD-RW disk, skúste namiesto neho použiť CD-R disk, pretože niektoré mechaniky môžu mať problém pri spúšťaní systému z CD-RW disku.
Fdisk utility sú pravdaže k dispozícii tiež, ale nie od spoločnosti Microsoft, pretože šíriť programy bez licencie nie je prípustné, i keď podľa nášho názoru existujú oveľa lepšie utility pre správu diskov. Jednou z nich je aj Ranish Partition Manager, ktorého domovská stránka, ak si program chcete vyskúšať samostatne, je na adrese: http://www.ranish.com/part/ a program možno ďalej využiť aj ako boot manažér.
Dúfame teda, že správny systém práce, spravovanie diskov a dobré tipy napomôžu poriadku, ktorý je potrebný pre predĺženie životaschopnosti a ktorý určite nechce zanedbať nikto z nás.
Autor: Juraj Šípoš