Radosť z periférie jazyka

Filológiu oddávna zaujímajú tzv. subštandardné formy jazyka, teda slangy, argoty a žargóny. No nemusí to byť vždy len predmet vedeckého bádania, lebo tieto okrajové, menšinové jazykové prejavy majú v sebe čaro spontánneho ľudského výmyslu, ktorý musí ...

Filológiu oddávna zaujímajú tzv. subštandardné formy jazyka, teda slangy, argoty a žargóny. No nemusí to byť vždy len predmet vedeckého bádania, lebo tieto okrajové, menšinové jazykové prejavy majú v sebe čaro spontánneho ľudského výmyslu, ktorý musí priťahovať každého, kto pracoval, alebo pracuje s jazykom. Mám na mysli hlavne spisovateľov, prekladateľov umeleckej literatúry a azda aj novinárov.

V Čechách už roku 1821 vyšla posmrtne kniha osvietenského spisovateľa Antonína Jaroslava Puchmajera Hantýrka, čili jazyk zlodejů a z českej literárnej histórie by sa dal vymenovať celý rad autorov, ktorí obohacovali jazykový fond spisovnej češtiny priberaním jej hovorových, periférnych, zatiaľ nespisovných vrstiev - cez Jana Nerudu, Karla Čapka, Jaroslava Haška, Františka Langera, Jaroslava Žáka, Pavla Eisnera až po súčasných básnikov a prozaikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Patrí medzi nich aj humorista, satirik a prekladateľ Radovan Krátky (1921-1973), ktorý najmä svojráznym "slovníkovým" dielom Hantýrka pro samouky vyvolal roku 1965 až takú pozornosť politických orgánov, že knižka mohla vyjsť iba ako "neprodejný výtisk pro odborné účely". Z nezaslúženého zabudnutia vytiahlo teraz toto nepredajné tlačivo na svetlo nakladateľstvo Ladislava Horáčka (Paseka, Praha-Litomyšl, 2004) a tak sa tu aj dnešnému čitateľovi ponúka lahôdka nevídanej vône, chuti a farby.

Krátky popri svojej spisovateľskej a prekladateľskej práci (z francúzštiny a taliančiny) zbieral a zapisoval si slová a zvraty slangové, argotické, žargónové i nárečové, ktoré počul v rozličných prostrediach, z úst rozličných ľudí, najmä mladých a zostavil ich do akéhosi druhu príručky, kde síce nenájdeme systémové usporiadanie, ale zato obrovské množstvo šťavnatých výrazov, viet, nadávok. Autor tento materiál rozmiestnil v knihe hniezdovacím spôsobom a ku každej takejto skupine pridáva zväčša žartovno-náučný komentár alebo vysvetlivky k jednotlivým lexémam alebo frazémam, či ich preklady do normálnej reči.

SkryťVypnúť reklamu

Z každého riadka Krátkeho knihy cítiť autorovu radosť z nájdeného slova, tieto subštandardy, vznikajúce bez akýchkoľvek pravidiel a anonymne, podmienené prostredím, profesiou, situáciou a zanikajúce často onedlho po svojom zrode, sa neraz vyznačujú originálnou fantáziou. Ich metaforika máva črty absurdnosti a svojského vtipu ("bacha, nebo ti dám facku, až ti bude v luftě dlouhá chvíle"), vždy sa vymyká neutrálnej rovine, je expresívno-emociálna, kvetnatá a napriek niektorým vulgarizmom skôr poetická než obscénna.

Stojí za pozornosť, že veľa z týchto slov a fráz prešlo do slovenčiny a doteraz v nej existujú (napríklad žaves=žádné velké srání, t. j. vecou sa netreba veľmi zaoberať, kilo=sto korún, tác=tisíc korún, klíďo-píďo, lážo-plážo=pokojne, štígro=šťastie, klepla ho pepka=zomrel), pričom čisto české slová nevnímame ako bohemizmy (doteraz sa bežne používa slovo díky).

SkryťVypnúť reklamu

Krátkeho lov slov nadviazal na závideniahodnú českú tradíciu a jeho kniha nie je len zbierkou jazykových kuriozít, ale môže slúžiť aj ako pomôcka pre prekladateľov. U nás obdobnú funkciu plnili diela Blahoslava Hečku Dobrodružstvo prekladu a Nehádžte perly sviniam a v určitom zmysle i Slovník slovenského slangu Braňa Hochela, ktorý sa napriek rastúcemu prílevu novej slangovej lexiky nedočkal dosiaľ druhého vydania. Alebo nám záleží už len na materiálnych, nie aj jazykových bohatstvách?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu