Bratislava 19. marca (TASR) - Ministri financií krajín pristupujúcich v máji do Európskej únie (EÚ) sa na dnešnom neformálnom stretnutí v Bratislave zhodli, že strop rozpočtových výdavkov EÚ v roku 2007 až 2013 by mal zostať na súčasnej úrovni 1,24 % hrubého národného produktu (HNP).
Ako uviedol na tlačovej besede slovenský minister financií Ivan Mikloš, prípadné zníženie výdavkov by nemalo ísť na úkor nových kandidátskych krajín. "Ak by dochádzalo k zníženiu, tak by mali byť prednostne znižované výdavky v oblastiach s nižšou pridanou hodnotou, kam patrí napríklad poľnohospodárstvo," dodal. Väčšina ministrov sa pritom podľa neho zhodla, že aktuálny návrh Európskej komisie (EK), aby sa limit výdavkov znížil na 1,15 % HNP, tvorí dobrý základ pre budúcu diskusiu, ktorá bude trvať ešte viac ako rok.
Ministri financií diskutovali aj o aktuálnom rozhodnutí Eurostatu, podľa ktorého sa náklady dôchodkovej reformy majú započítavať do deficitu verejných financií. "Existuje väčšinová zhoda v tom, že z hľadiska štatistického je to plne akceptovateľné. Je ale potrebné, aby sa tieto otázky ďalej posudzovali z hľadiska ich vplyvu na dlhodobú udržateľnosť verejných financií a uskutočňovanie potrebných reforiem," konštatoval Mikloš.
Ministri sa tiež informovali o stratégii jednotlivých pristupujúcich krajín vzhľadom na ich vstup do Európskej menovej únie (EMÚ). "Existuje úplná zhoda v tom, že každá krajina chce vstúpiť čo najskôr po splnení maastrichtských kritérií," uviedol Mikloš. Zhodný je tiež podľa neho prístup, že krajiny chcú byť čo najkratšie obdobie v systéme ERM II pred vstupom do EMÚ.
Šéfovia rezortov financií sa zhodli tiež na potrebe rovnakého zaobchádzania a rovnakého posudzovania plnenia Paktu stability a rastu EÚ bez ohľadu na veľkosť a význam krajiny. "Zhodli sme sa na tom, že je potrebné pakt rešpektovať. Existuje väčšinový názor, že prípadné zmeny nesmú oslabiť princíp fiškálnej zodpovednosti," uviedol Mikloš. Medzi ministrami pristupujúcich krajín neexistuje podľa neho zhodný názor, či je dobré pakt otvárať a meniť. "Sú krajiny, ktoré si myslia, že nie je potrebné ho meniť," dodal.
Kandidátske krajiny spoločne skonštatovali, že je potrebné zjednodušiť systém vlastných zdrojov. Výdavky na podporu konkurencieschopnosti, teda vedu a výskum, by sa podľa Mikloša nemali používať tak, aby znevýhodňovali pristupujúce krajiny. Ministri financií nepodporujú ani myšlienku zavedenia spoločnej európskej dane.
Na dnešnom stretnutí v Bratislave sa zúčastnili ministri financií 10 pristupujúcich krajín s výnimkou Lotyšska.
ham
Upozornenie:
TASR vydá k uvedenej správe zvukový záznam.