Začiatkom februára minister zdravotníctva Rudolf Zajac na rokovanie vlády predložil Národný program sexuálneho a reprodukčného zdravia. Podľa neho by malo ministerstvo školstva do roku 2005 zaviesť na všetkých stupňoch škôl sexuálnu výchovu.
Minister školstva Martin Fronc však prostredníctvom svojej hovorkyne Michaely Dobošovej svetu odkázal: „O zavedení predmetu sexuálna výchova neuvažujeme.“
Učivo z tejto oblasti je totiž podľa neho už zahrnuté v osnovách.
Ministerstvo zdravotníctva ale tiež tvrdí: "Nechceme zaviesť sexuálnu výchovu ako samostatný predmet, ale zakomponovať ju do školských osnov," povedala SME Soňa Horvátová z ministerstva zdravotníctva.
Podľa národného programu sa má "stanoviť presný obsah učiva, ktorý žiaci v danom ročníku musia prebrať v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia. Tieto vedomosti musia získať všetci žiaci a žiačky, študenti a študentky, bez ohľadu na typ školského zariadenia."
Sexuológovia si svorne myslia, že sexuálna výchova by sa žiakom zišla. Poukazujú na neuveriteľné situácie, ktoré so svojimi neznalými klientmi zažívajú. Vo vlaňajšom prieskume spoločnosti Durex mladí ľudia potvrdili, že od učiteľov získali len jedno percento informácií o sexuálnom živote a zdraví. Najviac, až 31 percent informácií, mali z časopisov.
Zavedie sa sexuálna výchova a ak áno, tak kedy?
Voľby nových riaditeľov a voľby do samospráv
Okrem tejto kauzy rozvírili pokojnú situáciu na školách aj voľby do školskej samosprávy a pripravujúce sa voľby nových riaditeľov škôl. Rodičia v nich majú dôležité zastúpenie – napriek tomu možnosť hovoriť do chodu škôl využívajú len veľmi málo. Prečo?
Ako by malo vyzerať vzorové výberové konanie na riaditeľa? Čo je úlohou školskej samosprávy?
To všetko sa dočítate v utorok, v denníku SME