"Historické rozšírenie EÚ a NATO urobí Európu silnejšou a bezpečnejšou," píšu, rozšírením sa však podľa nich európska vízia nekončí. Prinajlepšom sa vraj nachádzame na polceste k Európe, ktorá zaistí bezpečnosť a prosperitu pre budúce generácie.
Premiéri preto vyzývajú NATO, aby uznalo pokrok Albánska, Macedónska a Chorvátska a na summite v Istanbule prijalo kroky na ich plné členstvo v Aliancii. Premiéri tiež podporili vstup Srbska a Čiernej Hory, ako aj Bosny a Hercegoviny do programu aliancie Partnerstvo za mier.
"Vítame rozhodnutie Európskej únie posudzovať demokracie južného Kaukazu v kontexte európskej susedskej politiky," uviedli ďalej premiéri. Región Čierneho mora by sa podľa nich mal stať prioritným pre NATO, Európsku úniu aj USA. Podporili aj prehlbovanie vzťahov s Ukrajinou a Turecko označili za integrálnu časť Európy.
Vyzvali tiež na zmeny v Bielorusku. "Naliehame na bieloruskú vládu, aby usporiadala slobodné, spravodlivé a medzinárodne monitorované parlamentné voľby v októbri."
Premiéri potvrdili svoje záväzky v mierových operáciách v Iraku a Afganistane a vyslovili sa za väčšiu účasť medzinárodných organizácií pri riešení týchto kríz.
Vyhlásenie podpísali premiéri Albánska, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Macedónska, Rumunska a Slovenska. Slovinsko chýbalo, lebo jeho predstavitelia na konferenciu neprišli.
(sita, mar)