Indianopolis 22. marca (TASR) - Rozprávky ako Popoluška alebo Šípková Ruženka deti nesprávne učia, že v živote záleží len na kráse a byť pekný sa vypláca, tvrdí americká sociologička.
Rozprávky obsahujú totiž množstvo stereotypov, ktoré sú rovnako škodlivé ako neprirodzené krásky v populárnych videoklipoch.
To neznamená, že rozprávkové knihy patria do smetí, ale že o postavách v rozprávkach treba s deťmi diskutovať.
Sociológovia v tejto súvislosti oceňujú tvorcov filmu Shrek, v ktorom krásna panna žije šťastne aj po tom, ako sa zmení na obludu.
Zato rozprávky ako Snehulienka, Popoluška, či Šípková Ruženka sa koncentrujú len na vzhľad a predovšetkým na ženskú krásu.
"Dievčatám už od najútlejšieho detstva čítajú rozprávky o princeznách, ktoré získali nadskutočné bohatstvo, pretože sú krásne a krása ich robí výnimočnými," vysvetľuje Liz Grauerholzová, profesorka sociológie.
To môže podľa nej u mladých žien vyvolať pocit, že nespĺňajú očakávania spoločnosti, ak nie sú atraktívne.
Profesorka Grauerholzová a Lori Baker-Sperryová preštudovali 168 rozprávok, ktoré v 19. storočí napísali bratia Grimmovci a zistili, že takmer v každej je narážka na vzhľad a to v priemere 14-krát v jednej rozprávke a v každom priatom príbehu má zlo zároveň aj škaredý odpudzujúci vzhľad.
Výsledky tejto štúdie sú však podľa Roberta Whelana, riaditeľa nadácie, ktorá sa venuje rodinám, zavádzajúce. A rozprávky vraj majú jediné posolstvo: nie krása, ale dobré srdce je dôležité.
"Popoluška predsa hovorí: Môžte mať oblečené aj handry, ale len ak ste dobrý, budete mať úspechď. Oveľa väčšie obavy mám z príliš štíhlej a namaľovanej bábiky Barbie a jej vplyvu na dievčatká," dodáva R. Whelan.
3 lb juh