Bratislava 22. marca (TASR) - Prvá cesta českého literáta a diplomata Jiřího Grušu ako nového prezidenta svetového literárneho P.E.N. klubu smeruje na Slovensko, kde v týchto dňoch prebiehajú oslavy 15. výročia fungovania slovenského centra P.E.N.
Za priority svojej práce, ktorú chce vykonávať striedavo v Prahe a Londýne, Gruša pokladá zlepšovanie komunikácie a otvorenosti, ako aj sústavné presadzovanie slobody slova. Za ďalšiu prioritu považuje zlepšenie postavenia malých jazykov a literatúr a sprostredkovanie ich vstupu na trhy veľkých literatúr.
Gruša dnes priznal pred novinármi, že myšlienku PEN klubu, ktorý bojuje proti prenasledovaniu spisovateľov kvôli ich názoru, si užil na vlastnej koži. Tohto signatára Charty ď77 v roku 1978 za samizdatové vydanie románu Dotazník zatkli a odsúdili na dva mesiace väzenia. Neskôr mu počas študijného pobytu v USA vtedajší komunistický režim zabránil v návrate do vlasti a tak ho donútil k emigrácii, do vlasti sa vrátil až po revolúcii. Bývalý veľvyslanec ČR v Rakúsku Gruša sa svojho dlhoročného diplomatického postu vzdal krátko po tom, ako ho v Mexico City koncom roka 2003 zvolili za celosvetového lídra centier PEN.
Okrem Grušu prišli na Slovensko i prezidenti európskych P.E.N. klubov z Maďarska, Čiech, Bulharska, Švajčiarska, či Talianska, ktorých dnes prijal na priateľskom a neformálnom stretnutí i prezident SR Rudolf Schuster, ktorý je sám členom spisovateľskej organizácie. "Členovia P.E.N. s najvyššími štátnymi predstaviteľmi komunikujú bežne, dnes je to však po prvý raz, čo prijíma prezident tak veľkú delegáciu," uviedol pre TASR prezident SC P.E.N. Gustáv Murín.
SC P.E.N. založili krátko pred nežnou revolúciou - 20. júna 1989. Zatiaľ najväčší úspech SC PEN je založenie a fungovanie medzinárodnej PEN knižnice na Slovensku, ktorá v súčasnosti zhromažďuje knihy zo 45 krajín sveta. Zbierka 2 000 kníh tejto knižnice, ktorá sídli v Ústrednej knižnici FiFUK, sa rozšíri v stredu, keď jej nové exempláre slávnostne venujú Veľvyslanectvo Maďarskej republiky, Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku a maďarské vydavateľstvá.
Organizácie PEN, ktorých je teraz 136, vznikali na celom svete ako jednotná sila brániaca porušovaniu slobody prejavu kdekoľvek na svete, aby vytvárali spoločenské stredisko pre literárnych tvorcov a pomáhali vzájomným stykom medzi spisovateľmi doma aj v zahraničí.