Praha 23. marca (TASR) - Súčasným členským štátom Európskej únie (EÚ) po májovom vstupe Česka do EÚ nehrozí masový prílev pracovných síl. Vyplýva to z najnovšej štúdie českého štátneho výskumného inštitútu práce a sociálnych vecí. Väčšina Čechov, až 82,3 % vylučuje presťahovanie sa do zahraničia kvôli práci. Len 17,5 % by teoreticky uvažovalo o vysťahovaní.
Na malej pripravenosti Čechov hľadať zamestnanie v zahraničí nič nemení ani vysoká 10,9-% nezamestnanosť. Najviac pripravení na prácu v zahraničí by boli študenti a mladí ľudia do 29 rokov.
Ako dôvody, prečo nemyslia na vysťahovanie, spomenulo 88 % respondentov väzby na rodinu a priateľov. Nedostatočné jazykové znalosti uviedlo 58 %. Ďalších 57 % sa obáva, že by v zahraničí muselo prijať horšie pracovné miesto a menej ako polovica opýtaných je so svojím súčasným pracovným miestom spokojná.
Tí, čo chceli vycestovať, ako dôvody uviedli najmä vyšší príjem, chuť na dobrodružstvo a želanie zlepšiť svoje jazykové znalosti.
Na vrchole rebríčka potenciálnych cieľových krajín českých vysťahovalcov je s 37,7 % jasne Nemecko. Na druhom mieste je s 11,1 % Veľká Británia, USA a Kanada. So 7,1 % nasleduje Rakúsko. Menší, len 2-% záujem je o Francúzsko, čo možno pripísať jazykovej bariére, pretože v Česku sú najrozšírenejšími cudzími jazykmi angličtina a nemčina. Informovala o tom rakúska agentúra APA.