
„Ak sa prvá dáma Ameriky, Laura Bushová, rozhodne, že bude občas učiť vo verejnej škole v hlavnom meste Washingtone, určite sa nad tým nikto nepozastaví,“ hovorí Carl Anthony, historik špecializujúci sa na životopisy manželiek amerických prezidentov. Päťdesiatštyriročná Laura má totiž veľmi rada deti a navyše ich ešte aj rada učí. Ešte ako prvá dáma Texasu, ktorou bola až do zvolenia svojho manžela Georgea W. Busha za prezidenta, si urobila meno práve vo sfére školstva. Má doktorát z knihovníctva a roky pracovala ako knihovníčka.
Jej ďalšou záľubou sú teda knihy. V prvom rade sa však venuje rodine – manželovi a ich dcéram, dvojičkám Jenne a Barbare (1981), ktoré začali chodiť na univerzitu.
Laura je, podobne ako George, typickou Texasankou, čo znamená, že podobne ako ostatní obyvatelia druhého najväčšieho amerického štátu vyznáva špecifický, texaský štýl života. Nie náhodou sa slovo Amerika stále spája s obrazom Texasu, texasiek, kovbojov, koní a kráv, ale aj ropy. Práve na nej rodina Bushovcov už dávnejšie zbohatla.

Prezident Bush so svojou manželkou začali tento týždeň v niektorých amerických základných školách predstavovať nový vzdelávací program.
Najviac myslela na deti
Laura Bushová je predstaviteľkou klasickej americkej ženy. Nie síce tej z čias dobývania Divokého západu, ale ženou vyznávajúcou tradičné americké hodnoty konzervativizmu. V prvom rade silnú rodinu.
„Vždy som myslela na deň, keď raz budem mať vlastnú rodinu, vlastné deti, ako sa budem o všetko starať. Ale na deti som myslela najviac,“ povedala prvá dáma redaktorke magazínu Washingtonian. „A prečo som sa teda „dala“ na politiku? Pretože sa do nej pustil môj manžel,“ vysvetlila.
S Georgeom chodili spolu už na strednú školu v Midlande a hoci sa poznali, vtedy ju ešte neočaril. Všimla si ho skôr preto, že bol príliš hlučný, čo jej vkusu nevyhovovalo. Mal však vraj veľa priateľov, s ktorými dokázal prežiť celé dni a dokonca aj noci. Sníval o ranči, koňoch, zaujímal sa o bejzbal, ale keďže jeho otec mal v krvi aj politiku, nakoniec sa ozval aj tento „gén“.
Aj keď stredoškoláčke Laure mladý Bush neimponoval, osudu napokon neunikla. V roku 1977 sa náhodou stretli na večierku a o tri mesiace bola svadba. O ďalšie štyri roky sa im narodili dve dcéry.
„George vždy vedel, čo chce, a preto som ho obdivovala,“ hovorí Laura. Hoci sa dnešný prezident v štúdiu príliš nevybíjal, skončil univerzitu v Yale a neskôr získal aj diplom z Harwardovej Business School. Aj preto sa vyzná v podnikaní a vie veľmi dobre, aké úsilie musí vynaložiť jednotlivec, ak sa aj v Amerike vydá na cestu biznisu. V podnikateľskej kariére mu dosť pomohol finančný poradca poľského pôvodu Fred Male. Práve vďaka nemu sa Georgeovi splnil veľký sen: stal sa majiteľom bejzbalového klubu Texas Rangers, ktorý bol na úpadku. Poradca poradil dobre a Georgeovi sa z rozpadnutého mužstva podarilo vybudovať celok, ktorý má dodnes dobrý zvuk. Peniaze pre rodinu zarobil teda nielen podnikaním v ťažbe texaskej ropy, ale aj neskorším predajom bejzbalového mužstva.
Načisto ho zmenila
„Laura mala na môjho syna veľký vplyv,“ povedala v rozhovore pre magazín Newsweek Georgeova matka Barbara. „Držala ho nakrátko.“ Američania vedia, o čo išlo. Do štyridsiatky sa Georgeovi síce všetko darilo, ale mal slabosť pre alkohol. Pri oslavách štyridsiatky musel preto Laure sľúbiť, že s alkoholom je koniec. Stalo sa. Teraz sú vraj v obrovskej chladničke v kuchyni Bieleho domu uložené všade iba plechovky Diet Coke. Prv než sa sem presťahoval, vypil si občas už iba pivo. Aj to najmä vtedy, keď na svojom texaskom ranči v Crawforde pripravoval na ražni barbecue pre priateľov.
Slová Barbary Bushovej o vplyve Laury na svojho manžela potvrdil aj Georgeov kamarát z búrlivých čias na Yalskej univerzite Donald Eisenat: ,,Načisto ho zmenila.“
Bushov najväčší kapitál
Na politiku sa George vrhol krátko po svadbe s Laurou. Chcel sa stať kongresmanom, ale keďže neuspel, vrátil sa do Texasu a začal podnikať. Lenže myšlienka na politickú kariéru mu nedala pokoj. V roku 1994 už zvíťazil v guvernérskych voľbách v Texase. Demokratka Ann Richardsová dosiaľ nechápe, ako sa to mohlo prihodiť. Keď však tento úspech zopakoval o ďalšie štyri roky, viacerí si uvedomili, že v Texase vyrastá politik, ktorý ešte dá o sebe vedieť. Keď oznámil kandidatúru na prezidenta, jeho otec, George Bush senior, reagoval: „Mysleli sme si, že do Bieleho domu sa chystá náš mladší syn Jeb,“ povedal pre Newsweek. Jeb je momentálne guvernérom Floridy.
Laura využila svoje postavenie pani guvernérovej na vyzbieranie 17 miliónov dolárov, ktoré sa použili na zorganizovanie predškolských kurzov čítania. Okrem toho zriadila Texaský knižný festival, ktorý sa odvtedy koná v Austine každý rok.
„To je manželka, akú som si vždy predstavoval, je to môj najväčší kapitál,“ opakoval Bush junior v predvolebnej prezidentskej kampani. Aj keď Laura si ešte pred svadbou vymohla od manžela sľub, že nikdy nebude musieť hovoriť pred väčším davom ľudí, ochotne vstúpila po jeho boku do náročnej súťaže a navštívila s ním tridsať amerických štátov. Ani raz však manžela nepropagovala sama. „To nie je v jej povahe,“ hovorí historik Carl Anthony. Samozrejme, aj ona prežívala napínavé chvíle, keď sa voľby zo 7. novembra pretiahli na dlhých tridsaťšesť dní, keď do poslednej chvíle nebolo jasné, kto napokon vyjde z prezidentského súboja ako víťaz. Bush junior alebo Gore? Keď potom Najvyšší súd USA zastavil nekonečné diskusie o ďalšom preratúvaní hlasov na Floride, spadlo z nej napätie. Až vtedy požiadala svojho módneho návrhára Michaela Fairclotha, aby jej navrhol šaty na slávnostnú inauguráciu nového prezidenta.
Nechcú v Bielom dome Madonnu
Laura je na úlohu prvej dámy Ameriky pripravená. „To, čo Američania od prvej dámy najviac požadujú, je pocit materského tepla. Nechceme mať v Bielom dome Madonnu,“ napísala Charlotte Haysová, vydavateľka ženského časopisu Women‘s Quarterly. Zdá sa, že Laura tieto predstavy časti Američanov naozaj spĺňa.
Na otázku novinárky Katy Abelovej, ktorú z predchádzajúcich prvých dám by chcela štýlovo napodobniť, odpovedá: „Samozrejme, moju svokru. Páči sa mi spôsob, ako sa prezentovala v úlohe prvej dámy, a navyše ju mám veľmi rada. Mám určitú výhodu, že je mojou svokrou. Nie preto, že bola prvou dámou, ale najmä preto, ako sa správa ako matka a stará matka. Preukazuje deťom veľa lásky a cítime to aj dnes, keď sme už sami prekročili päťdesiatku.“ Aj keď sa Laure páči, ako sa vo „funkcii“ prezentovala jej svokra, má vlastný štýl. V porovnaní so svojou predchodkyňou Hillary Clintonovou je menej viditeľná, neokázalá, je jednoducho iná. Kým tá napríklad hneď na začiatku vyhlásila, že nie je ženou do kuchyne, Laura sa tam cíti výborne. Pre svojho manžela – prezidenta chce byť v prvom rade klasickou manželkou a oázou pokoja.
Prvá dáma podporuje reformu školstva
Predpokladá sa, že Laura nebude mať na starosti nijaký zásadný bod vládneho programu. Je však možné, že sa bude aspoň informatívne venovať niektorým špecifickým bodom pripravovaného zákona o reforme amerického verejného školstva, ktoré sa ocitlo v zúfalom stave. Podporuje projekt tzv. školských kupónov. Federálna vláda prispieva teraz na každé školopovinné dieťa navštevujúce verejnú školu tisícšesťsto dolármi ročne. Keďže však práve tento druh základného vzdelávania vykazuje za posledné roky úpadok, Bush junior chce presadiť v Kongrese program, ktorý ponúkol aj v predvolebnej kampani. Rodičia dostanú školský kupón v spomínanej finančnej hodnote a budú sa môcť slobodne rozhodnúť, do akej školy svoje dieťa zapíšu. Či do lepšej verejnej, alebo do súkromnej. Predbežne sa tento model skúšal nielen v Texase, ale aj v ďalších štátoch, a priniesol pozitívne zmeny.
Zmenu má priniesť aj návrh na zoštandardizovanie školských testov. Tento model zaznamenal práve v Texase úspech a prezident sa ho pokúsi presadiť aj na federálnej úrovni. Laura k tomu hovorí: „Ak vediete deti k testu, učíte ich to, čo ich učiť chcete. Doterajšie výsledky sú dôkazom, že takéto testy majú zmysel. Test nie je nejakým násilným aktom, ale spôsobom na zistenie úrovne vzdelania, a tým aj školy. Test pomáha nájsť problémy, ktoré sa tak môžu odstrániť.“
Laura si nemyslí, že úroveň amerického školstva pomôže vyriešiť iba viac učiteľov, ako to v predvolebnom programe navrhoval demokrat Al Gore. Ten chcel najať stotisíc učiteľov, na čo zamýšľal vyčleniť šestnásť miliárd dolárov. Bush junior sa prikláňa k prijatiu menšieho počtu učiteľov, ale na vysokej vzdelanostnej úrovni. Z rozpočtu chce najmä na prípravu kvalitných učiteľov vynaložiť 5,2 miliardy dolárov.
Texas musí počkať
Poslanie prvej dámy Ameriky nie je v americkej ústave nijako špecifikované. Postupuje sa skôr podľa tradície založenej na začiatku. First lady, ktorá má štáb dvadsiatich piatich ľudí a tlačovú tajomníčku, sa však musí starať v prvom rade o chod Bieleho domu so stopäťdesiatimi izbami. Nie síce po technickej stránke, ale práve s ňou majordómus konzultuje organizovanie všetkých akcií, vrátane štátnych návštev, pracovných raňajok, obedov, večier a večierkov. Najmä akcií, ktoré sa nekonajú v Západnom krídle Bieleho domu, ktoré je výkonným sídlom moci amerického prezidenta. Slovom, prvá dáma má dbať o spoločenský chod sídla amerického prezidenta.
Aj keď sa život rodiny Bushovcov zmenil, prezident sa nemusí obávať, že by nefungovala tak ako dosiaľ. Hoci dvojičky Jenna a Barbara, ktoré majú mená po starých mamách, študujú na univerzite, majú v Bielom dome svoje izby. Z Texasu si Bushovci priviedli aj mačku Indiu a psa Spota, vo Washingtone k nim pribudol ešte pes Barney, dar od bývalej guvernérky štátu New Jersey.
Prezidentská dvojica nemieni ani v Bielom dome príliš meniť svoj súkromný režim. George chce byť už o desiatej večer v posteli, Laura si chce ešte predtým prečítať pár stránok z obľúbených autorov – Johna Gravesa či Fjodora Dostojevského, a vypočuť skladbu od Beatles. A potom sa obaja pohrúžia do sna o Texase, ktorý zostal dosť ďaleko. Ale nie zas tak ďaleko, aby ho prezidentským lietadlom Air Force One nemohli raz za čas naživo precítiť.
„Viete, baví ma moja súčasná práca, ale doma som Texase. Každý človek by mal vedieť, kde má svoj domov,“ povedal prezident Bush junior novinárom, keď minulý víkend pobudol spolu s Laurou prvý raz od 20. januára na ranči v Crawforde.
MICHAL HAVRAN
FOTO – TASR/AP, TASR/EPA