Nenašiel slobodu na povrchu, hľadal ju v jaskyni

Reedícia kompletného diela Ivana Laučíka Básne (Koloman Kertész Bagala, L. C. A., Levice a Modrý Peter, Levoča 2003) vyvoláva najprv otázku: ako pôsobí poézia niekdajšieho člena skupiny Osamelých bežcov dnes?

Vyznieva inak, keď máme možnosť čítať ju ako celok, z odstupu, bez historického pozadia?

Z trojice Osamelých bežcov, narodenej v tom istom roku 1944, debutoval Laučík ako prvý básnickou zbierkou Pohyblivý v pohyblivom (1968) a už vtedy mu kritika vyčítala malú komunikatívnosť, výpovedný chaos. Laučík je spomedzi svojich druhov až doteraz najmenej priehľadný a vidno to i na jeho preddebutových básňach z rokov 1961 - 1968, ktoré vychádzali v časopisoch Mladá tvorba, Plameň a Slovenské pohľady a sú v knihe zaradené na začiatok pod názvom Mexické stanovisko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rýchle striedanie najmä zrakových vnemov, ustavičný presun, ba až prelet obrazov najrozličnejšej proveniencie bez akejkoľvek príčinnosti a následnosti, neprítomnosť citových vzruchov - čo u dospievajúceho, ešte ani nie dvadsaťročného chlapca, prekvapuje - to všetko pokračovalo aj v debute, kde bola každá báseň otvorená, akoby len nadhodená, zložená iba z významovo nedotiahnutých fragmentov, bez potrebných triangulačných bodov, ktoré Laučík spomína v ktorejsi básni či v príležitostnom interview.

Laučík ako básnik vôbec nešiel so svojou dobou, či už v zmysle literárnom, alebo politickom. V jeho poézii niet ani štipky ideológie, ani narážky na ňu; no jednako je zbierka Sme príbuzní na začiatku (1970) a najmä po dlhom mlčaní/umlčaní autora vydaná zbierka Na prahu počuteľnosti (1988) svojskou reakciou na obdobie, keď sa v jeho poézii stane leitmotívom a veľkou metaforou tvorby jaskyniarstvo, a to v priamom i prenesenom zmysle slova. "Keď nemohol nájsť slobodu na povrchu zeme, musel liezť do jaskýň, aby ju tam pre seba našiel," napísal Ján Buzássy. Teda speleológia miesto ideológie?

SkryťVypnúť reklamu

Laučík svoje horolezecké i jaskyniarske nadšenectvo využil ako materiál na tvorbu enigmatických básní, v ktorých sa konkrétne zážitky menia na symboly. Tie snehy, ľady, vetry, zimy, skaly, výšky, tichá a tmy, veľmi frekventované pojmy v jeho poézii, naznačujú ľudskú situáciu v normalizačných rokoch, pričom je tu nápadná zároveň bezčasovosť i nadčasovosť. Napriek tomu, že sa mu v textoch sem-tam mihnú mená historických postáv, povedzme polárnika Nansena, moreplavca Balboa, letca a spisovateľa Saint-Exupéryho a pod. Nie sú to básnické portréty a tobôž nie ódy na ich dobrodružstvá, iba prosté zmienky, ktoré majú navodzovať zrejme príslušné predstavy ľadovcov, morí, výšok, letov. Laučík má intenzívny vzťah k prírode, stotožňuje sa s ňou väčšmi než s ľuďmi, je to jeho živel, vášeň, druhá domovina (zbierka Havránok, 1998).

SkryťVypnúť reklamu

Ak Goethe kedysi zvolal "Postoj chvíľa, si krásna", Laučík skutočnosť takto neprežíva, bytie nie je u neho individualizované (preto tu napríklad niet básní o láske, sklamaniach, emóciách), skôr neosobne zvecnené, bezpocitové, racionalizované. Laučíkovu poéziu nespriezračnil ani čas, hoci pribudlo jej interpretácií, resp. pokusov o ne. Jeho básne si vyžadujú - ako sa vyjadril autor publikácie Osamelí bežci Martin Kasarda - niekedy skôr lúštenie než čítanie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu