FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Kto ochorie a bude sa liečiť v štátoch Európskej únie po našom vstupe do nej, bude potrebovať pevné nervy. Nárok na zdravotnú starostlivosť síce bude mať každý z nás vo všetkých 25 štátoch únie, ale riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne František Valašek hovorí, že "až v únii naši ľudia zistia, čo je to byrokracia".
Liečenie a lieky sa budú preplácať podľa toho, kto je kde poistený, ale zároveň podľa zákonov každého štátu zvlášť. Naši občania by mali pri ceste do cudziny nosiť so sebou formulár E111, platný pre celú úniu.
Gabriela Olejníková, ktorá má vo Všeobecnej zdravotnej na starosti prípravu na vstup do únie, hovorí, že formulár slúži ako doklad o poistení a že náš občan má "v členskom štáte nárok na zdravotnú starostlivosť".
To však neznamená, že v zahraničí bude mať náš občan rovnaké podmienky ako u nás. Slovenský dôchodca, ktorý u nás berie 5 druhov liekov, na ktoré mu každá naša poisťovňa dopláca, možno po presťahovaní k deťom do Nemecka zistí, že dva z nich si tam musí zaplatiť sám, lebo tam platí taký zákon. Valašek dodáva, že v takom prípade mu ich "nebude preplácať ani slovenská poisťovňa".
Ale môže sa stať aj opačný prípad, že slovenský dôchodca v Nemecku podľa tamojších zákonov nebude musieť platiť za liečenie, ktoré by na Slovensku platiť musel. V takom prípade mu ho naša poisťovňa musí preplatiť.
Ak bude však chcieť ísť slovenský občan na operáciu do cudziny a mať ju zároveň preplatenú našou poisťovňou, bude musieť najprv dostať jej súhlas. "Zdravotnú starostlivosť v cudzine preplatíme len v prípade, ak sa u nás takáto starostlivosť neposkytuje," hovorí Valašek.
Naši pracujúci v cudzine budú poistení v tom štáte, kde platia poistenie. Ak budú chcieť ošetrenie u nás, budú k nim naši lekári a poisťovne pristupovať ako k cudzincom.
Význam bude mať aj komerčné poistenie, ktoré by mohlo vyrovnať rozdiely v zákonoch členských štátov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa koordinuje prípravu všetkých 5 zdravotných poistení na vstup do únie. Valašek priznáva, že veľa vecí je ešte nejasných. Nevie sa napríklad, ako to bude s preplácaním poplatkov za deň pobytu v nemocnici, neexistujú zatiaľ ani odhady zvýšených nákladov súvisiacich so vstupom do únie.
Informácie o tom, čo všetko sa v jednotlivých krajinách únie hradí z verejného poistenia, v súčasnosti dáva poisťovňa dokopy. "Od apríla by sme to chceli začať zverejňovať na internete," hovorí Olejníková.
(mar)
Čo budú slovenské poisťovne v zahraničí preplácať
* neodkladnú zdravotnú starostlivosť (napríklad turistom),
* nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť (napríklad študentom, vyslaným pracovníkom, uchádzačom o zamestnanie v inom štáte únie - má širší rozsah ako neodkladná),
* zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu podľa legislatívy daného štátu (napríklad dôchodcom, cezhraničným pracovníkom a ich rodinným príslušníkom),
* zdravotnú starostlivosť so súhlasom zdravotnej poisťovne.
Ako to bude po vstupe do únie
Ak poistenec v zahraničí ochorie, predloží zdravotníckemu zariadeniu formulár, ktorý si vopred vybral vo svojej zdravotnej poisťovni. Na jeho základe bude mať nárok na zdravotnú starostlivosť v rozsahu, v ktorom ju daný štát poskytuje svojim občanom. Náklady si dá preplatiť v slovenskej poisťovni.
Ak v niektorých prípadoch bude musieť pacient zaplatiť v hotovosti, po návrate domov mu slovenská zdravotná poisťovňa náklady preplatí. Nepreplatí však to, čo sa ani v danom štáte neprepláca z verejného zdravotného poistenia.
Formuláre platia najdlhšie 6 mesiacov, najneskôr od 1. januára 2008 by ich mali nahradiť čipové karty s údajmi o poistencovi, rovnaké pre celú úniu.
Vstupom do únie sa skončí aj platnosť medzištátnej dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi Českom a Slovenskom. "Pre našich poistencov to znamená, že nebudú mať nárok na zdravotnú starostlivosť na základe karty poistenca, ale budú musieť mať príslušný formulár, napríklad E111," hovorí Gabriela Olejníková.
Dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok z Českej republiky, ale trvalé bydlisko a aj zdravotné poistenie majú na Slovensku, sa po vstupe do únie budú musieť zaregistrovať v niektorej z českých zdravotných poisťovní. (mar)