Teroristi nezburcovali len ulice, ale aj Európsku úniu. Na snímke sú protiteroristické demonštrácie v Madride. FOTO- REUTERS
om sa podarilo prepísať agendu jarného summitu lídrov rozšírenej európskej únie.
Pred 11. marcom Európa chcela diskutovať o tom, ako zlepšiť ekonomiku a dobehnúť Američanov, po teroristickom útoku zistila, že únia má v boji s ním rezervy a dokonca neplní ani to, na čom sa dohodla už pred dvoma rokmi.
Pred terorom v Madride sa o európskej ústave po decembrovom fiasku hovorilo opatrne a nikto nechcel predpovedať, kedy a za akých okolností sa vráti do hry. Zmenila sa španielska vláda a dovtedy neoblomné Španielsko začalo hovoriť o ústretovosti. Poľsko, ktoré spolu s ním bojovalo o výhodnejší spôsob hlasovania, sa dostalo do izolácie a teraz všetci hovoria, že kompromis je nečakane blízko.
O tom všetkom sa bude hovoriť na dnes sa začínajúcom summite Európskej únie v Bruseli. Pôvodne avizované ekonomické témy spomenú len okrajovo.
Očakáva sa, že lídri na ňom schvália balík protiteroristických opatrení s presným časovým rozvrhom. Najpodstatnejšie, hlavne jednotný zatykač a zákony proti praniu špinavých peňazí by mali byť prijaté do konca júna. Niektoré krajiny s tým môžu mať problém. Hovorí sa o Nemecku, kde je pre federálne usporiadanie schvaľovanie zákonov komplikovanejšie.
Podľa bruselských kuloárov na summite tiež oznámia, kto bude novým koordinátorom únie na boj s terorizmom. Mal by to byť Holanďan Gijs de Vries, bývalý námestník ministra zahraničia a šéf liberálnej frakcie Európskeho parlamentu. Tento "pán protiterorista" by mal pracovať pod Javierom Solanom a koordinovať spoluprácu rezortov spravodlivosti, ekonomiky, zahraničia a dopravy.
Šéfom vlád pripravovali program summitu ich ministri spravodlivosti, vnútra a zahraničia niekoľko dní. Diskusie o poskytovaní spravodajských informácií a koordinácii protiteroristickej činnosti spôsobili, že sa opäť hovorí o dvojrýchlostnej Európe. Päť najväčších štátov únie: Francúzsko, Nemecko, Británia, Španielsko a Taliansko totiž vyhlasuje, že ony sú lídrom protiteroristického boja.
Hlavne Francúzi separáciu "veľkej päťky" odôvodňujú rovnakou kultúrou spravodajských služieb aj obavou z pristupujúcich krajín, ktoré "majú inú kultúru spravodajstva a inak pracujú."
V únii to vzbudzuje rozpaky, ale bezpečnostní analytici si myslia, že v tomto prípade nie je dvojrýchlostná Európa až taký zlý koncept: spomínané krajiny majú najlepšie "predpoklady" stať sa terčom teroristov. Rovnako platí, že čím menej ľudí je zapojených do výmeny spravodajských informácií tým lepšie. Napokon veľká päťka hovorí, že informácie bude posúvať národným vládam.
Lídri na dnešnej pracovnej večeri obnovia debatu o ústave. Optimisti očakávajú, že by mohli stanoviť časový rámec jej prijímania. Hovoriť budú aj o aktuálnej situácii na Blízkom východe.
JANA MIKUŠOVÁ