Po útokoch v Madride musí byť Európa solidárna a jednotná, iba tak bude silnejšia ako terorizmus, myslí si Hans Gert Pöttering, predseda najsilnejšej frakcie europarlamentu Európskej ľudovej strany - Európski demokrati (EPP-ED), ktorá sa v týchto dňoch zišla vo Viedni na zasadnutí poslaneckého klubu. O bezpečnostnej situácii po útokoch v Španielsku, kde následne konzervatívci stratili moc, sa vo Viedni hovorilo najviac.
Ako zmenili teroristické útoky v Madride Európsku úniu?
"Uvedomili sme si, že nikto v Európe ani vo svete nie je pred terorizmom chránený a únia z toho musí vyvodiť dôsledky, aby sme mohli proti terorizmu bojovať. To znamená, že musíme posilniť Europol (európska policajná organizácia - poz. red.), bezpečnostní úradníci musia lepšie spolupracovať a experti zrýchliť výmenu informácií. Na summite bude potrebné schváliť klauzulu solidarity, obsiahnutú v novej európskej ústave."
Aká bude úloha nových členských krajín?
"Myslím si, že tu musíme postupovať spoločne, medzi starými a novými krajinami únie nebude v tomto smere rozdiel."
Možno po Madride hovoriť až o ohrození parlamentnej demokracie?
"Tak ďaleko by som nešiel, demokratická spoločnosť, a o tom som presvedčený, bude silnejšia ako terorizmus."
Nemecký kancelár Schröder a jeho poľský kolega Miller ohlásili krátko pred dnešným summitom zlom v rokovaniach o budúcej európskej ústave. Ste optimista?
"V európskej politike treba byť vždy optimistom. Bohužiaľ, minuloročný summit v Bruseli stroskotal, ale naša pozícia bola taká, že to nesmie znamenať, že stroskotá aj úsilie o spoločnú ústavu. Práve po teroristických útokoch v Madride potrebujeme vyslať silný politický signál, že postupujeme spoločne."
Čo bude znamenať dohoda o európskej ústave?
"Bude to silný signál pred voľbami do Európskeho parlamentu a pred vstupom nových krajín 1. mája."
Čo očakávate od dnešného summitu?
"Hovoriť sa bude o lisabonskej stratégii (únia má byť do roku 2010 najvyspelejšou ekonomikou sveta), ktorá sa nevyvíja tak, ako sme si predstavovali. Druhou témou bude terorizmus, kde by sme mali demonštrovať jednotu, bojovať spoločne proti tejto hrozbe a napokon by mal z Bruselu vyjsť silný politický signál, že ešte počas írskeho predsedníctva, pred voľbami do Európskeho parlamentu sa dohodneme na európskej ústave."
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Viedeň