Rumunskou metropolou, kde žije 2,2 milióny obyvateľov, sa totiž potuluje asi 300 000 psov. Vylihujú pred významnými pamätihodnosťami, vrátane budovy parlamentu, pohybujú sa okolo obytných domov. Keď sa spoja do zúrivo štekajúcej svorky, sú schopné vydesiť dokonca aj najväčších milovníkov zvierat.
Keďže každoročne pohryzú 23-tisíc Bukurešťanov, starosta mesta Traian Basescu začal proti nim ťaženie, ktoré by sa malo skončiť úplnou likvidáciou týchto tulákov. Milovníci psov, vrátane bývalej francúzskej filmovej hviezdy Brigitte Bardotovej, samozrejme, jeho zámer odsúdili. Začiatkom februára sa na protest proti plánovanej masakre vydali do ulíc stovky majiteľov psov, vlečúcich so sebou aj svojich chlpatých miláčikov.
Tvrdohlavý starosta však nemieni ustúpiť. Prvého marca chce vyslať do ulíc légiu šarhov, ktorí začnú túlavé psy odchytávať v rámci špeciálnej operácie. Predpokladá sa, že celé to potrvá niekoľko mesiacov. Chytené psy sa nechajú nažive desať dní a ak za ten čas o ne nikto neprejaví záujem, budú zlikvidované.
Tie šťastnejšie, ktoré si niekto príde vziať, budú sterilizované a odblšené, ale len v prípade, že noví majitelia prevezmú za ne plnú zodpovednosť.
„Iné riešenie nie je,“ hovorí nekompromisne starosta Basescu, ktorý na túto akciu vyčlenil 17,5 milióna dolárov. „Pes je ako dieťa. Niekto musí vziať na seba zodpovednosť za to, že bude mať čo jesť, že bude mať kde bývať, bude zaočkovaný, jednoducho, že bude mať domov.“
Bukureštské túlavé psy, rovnako ako veľa ďalších rumunských problémov, sú dedičstvom po komunizme. Diktátor Nicolae Ceaušescu, popravený za antikomunistického povstania v roku 1989, nariadil totiž začiatkom 70. rokov vyprázdniť rozľahlé plochy v centre metropoly, lebo tam chcel vybudovať svoj obrovský palác. Majitelia tamojších rodinných domov boli donútení presťahovať sa do malých bytov v novostavbách, a mnohí z nich sa jednoducho štvornohého člena rodiny zbavili.
Nesterilizované zvieratá sa v uliciach postupne nekontrolovane rozmnožovali, a tak sa psia populácia poriadne rozrástla. Jej počet sa teraz podľa odhadov mestskej správy zvyšuje ročne o 15 percent.
„Obávam sa besnoty. Ak sa vyskytne medzi túlavými psami čo len jeden takýto prípad, bude to časovaná bomba,“ hovorí veterinárny poradca starostu i rumunského premiéra Liviu Harbuz. Žiadne európske mesto, vrátane francúzskych, túlavé psy netoleruje, tvrdí.
Každoročne sa terčom útoku túlavých psov stane takmer 100 000 Rumunov a v niektorých prípadoch si zranenie vyžiada i chirurgický zákrok. Našťastie, smrteľné zranenia sa zatiaľ nevyskytli.
Rumunská politická elita stojí pevne za starostom. Premiér Adrian Nastase je presvedčený, že vyčistenie mesta od túlavých psov je nevyhnutné na scivilizovanie metropoly. „Francúzi nemôžu najprv o Bukurešti vyhlásiť, že je to špinavé mesto, a potom sem poslať Brigitte Bardotovú, aby bojovala za psích bezdomovcov.“
Premiér však pripúšťa, že súčasťou procesu civilizácie v Bukurešti musí byť aj vybudovanie útulkov pre tisícky detí z ulice, z ktorých mnohé žijú v kanalizačných stokách. Deti bez domova totiž predstavujú ďalší závažný sociálny problém.
Podľa ochrancov zvierat majú „psí problém“ na svedomí ľudia, a preto je povinnosťou mestských úradov nájsť iné riešenie než masakrovanie nevinných zvierat. Miestna ochranárska skupina nazvaná Štyri packy, ktorá spolupracuje s nadáciou Brigitte Bardotovej, presadzuje, aby sa psy sterilizovali a potom sa vrátili na ulicu.
(čtk)