Brusel 25. marca (TASR) Lídri 25 krajín rozšírenej Európskej únie sa zišli dnes v Bruseli na summite, ktorý oživí rokovania o európskej ústave, príjme balík opatrení proti terorizmu a potvrdí ciele lisabonskej agendy, ktorá má z únie urobiť najvýkonnejšiu ekonomiku sveta.
Väčšina šéfov štátov a vlád súhlasí, že EÚ potrebuje ústavu dohodnúť čo najskôr, podľa možnosti ešte pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu.
"Je jasné, že atmosféra je úplne iná, ako vlani v decembri," povedal novinárom írsky minister pre európske otázky Dick Roche. Práve v decembri rokovania o ústave skrachovali na spore okolo systému hlasovania, keď najmä Poľsko a Španielsko trvali na zachovaní zložitého systému podľa Zmluvy z Nice, zatiaľ čo návrh ústavy počítal so zavedením dvojitej väčšiny štátov a obyvateľov (50 a 60 percent).
Poľský minister zahraničia Wlodzimierz Cimoszewicz dnes ale naznačil, že Varšava by mohla ustúpiť. "Nevylučujeme kompromis založený na princípe dvojitej väčšiny," povedal po stretnutí krajín Vyšehradskej skupiny a Beneluxu.
Aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vyjadril pred summitom presvedčenie, že spor okolo hlasovania sa podarí vyriešiť "uplatnením istej modality rozhodovania dvojitou väčšinou," nechcel ale špekulovať o možných percentách.
Ak by sa mala dohoda o ústave dosiahnuť ešte pred voľbami do EP, ktoré sú naplánované na 10.-13. júna, konal by sa zrejme začiatkom júna mimoriadny summit únie.
Ústave sa budú lídri venovať až na pracovnej večeri od 20.30 h, summit sa začal rokovaním o boji proti terorizmu. Šéfovia štátov a vlád EÚ pravdepodobne vymenujú na novovytvorený post európskeho koordinátora Holanďana Gijsa de Vriesa, ktorého navrhol vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Okrem toho lídri odsúhlasia potrebu zlepšiť spoluprácu a výmenu informácií medzi spravodajskými službami a v predstihu vyhlásia za platnú klauzulu solidarity z návrhu ústavy. Podľa premiéra Dzurindu je klauzula politicky najdôležitejším posolstvom "všetci za jedného jeden za všetkých".
Osobitne budú večerať ministri zahraničných vecí, ktorí sa budú venovať najmä vyostrenej situácii na Blízkom východe po vražde duchovného vodcu palestínskeho hnutia Hamas šejka Jásina izraelskými vojskami.
Piatkové predpoludnie bude venované lisabonskej agende a vrcholná schôdzka sa skončí pracovným obedom, na ktorom sa bude hovoriť o aktuálnych medzinárodných otázkach, vrátane situácie v Kosove, Afganistane a na Blízkom východe.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh